Jedna od žrtava prevare i iznude i najbogatiji čovek na svetu!
Poruka, koja kruži WhatsApp i još nekim mrežama navodno stiže od princa od Saudijske Arabije i jedna je od najvećih prevara ovog trenutka!
Naravno, poruka nema nikakve veze ni sa čim legalnim i najobičnija je prevara, koja neobazrive i korisnike, koji nemaju na koga da se oslone, može skupo da košta.
Model prevare ovog tipa poznat je odranije, ali se sad iskorišćava aktuelna tema o kojoj piše svetska štampa - Džef Bezos je navodno hakovan WhatsApp porukom saudijskog princa Mohameda, prestolonaslednika, koji mu se sveti za loše pisanje Bezosovog “Vašington posta“.
Koliko obična WhatsApp poruka može da bude loša i štetna osetio je na svojoj koži direktor Amazon imperije, Džef Bezos, makar on tvrdi da je tako, koji je postao žrtva iznude tzv. “princa od Saudijske Arabije“.
Hakerski napad, koji je izvršen putem WhatsApp poruke Bezosu je pretio iznudom novca, između ostalog, a kao adut je ponudio njegove slike golotinje, otkrivanje porodičnih i privatnih tajni, objave o poslovanju i mnoge druge stvari, koje bi direktoru Amazon kompanije sigurno napravile haos od života.
To se u nekoj meri i desilo, jer se Bezos, nakon curenja određenih privatnih podataka i mučno razveo od supruge, koja ga je napustila odnevši pozamašan deo njegovog enormnog bogatstva, jer je Bezos imao paralelnu vezu.
Mohamed bin Salman je zaista princ Saudijske Arabije i zaista jeste kontaktirao sa Bezosom, ali samo tokom maja 2018. godine, da bi navodno određeni haker ili hakerska grupa iskoristili baš njegov broj za napad na Bezosa putem WhatsApp poruke. Situacija je mogla da izmakne kontroli, jer su pojedini mediji čak objavili, na osnovu jučerašnjih dokaza (od 22. januara) da je saudijska vlada zaista umešana u napad, kao i sam princ. Neki mediji to i dalje tvrde, pozivajući se na izvore, koje nisu otkrili.
Motiv saudijske vlade za ovaj napad navodno je loše pisanje o tamošnjoj vlasti nakon ubistva novinara Kašogija u oktobru 2018. godine, The Washington Post lista, koji je u Bezosovom vlasništvu.
O tome više možete da pročitate na ovom linku.
S obzirom na to da je Bezos angažovao najbolje sajberbezbedosne stručnjake da istrže ovaj slučaj, otkriveno je da je u pitanju iskorišćavanje broja telefona, koji pripada princu, ali se ne otkriva da li je saudijski prestolonaslednik direktno umešan u ovu priču.
Hakerski napad izveden je putem video .MP4 fajla, koji je aktiviran nakon otvaranja poruke u Bezosovom telefonu, nakon čega se zloćudni softver infiltrirao u sve delove tog uređaja. Verovatno ni ne možete da zamislite šta sve najbogatiji čovek na planeti može da drži u telefonu, ali sve to je pokušano da bude iskorišćeno protiv njega dve godine kasnije tj. u januaru 2020. godine.
Veruje se da ista poruka kruži WhatsApp mrežom i da na isti način, zaraženim video i drugim fajlovima, pokušava da napadne i druge korisnike, posebno istaknute pojedince. Zbog toga je važno da ne otvarate nikakve sumnjive poruke iz inostranstva ni u narednim danima ni nikako, a posebno one, koje u sebi sadrže pominjanje princa Mohameda i Saudijske Arabije, savetuje The Verge.
Prema prvim saznanjima sajberbezbednosne FTI grupe, koja je radila na ovom slučaju i još uvek radi, u napad je umešana hakerska grupa iz Milana, koja sarađuje sa NSO Group timom iz Tel Aviva, koji je već poznat u hakerskom svetu i obavljala je napade sličnog tipa širom planete i ranije.
Za sada nema podataka o tome da li su fajlovi Džefa Bezosa sigurni ili nas u narednim danima zaista očekuje curenje poverljivih podataka i slika o njemu.
Ovo je sjajna prilika da vas još jednom podsetimo šta nikako da ne radite na WhatsApp i na drugim društvenim i IM mrežama:
- NIKAD ne otvarajte poruke nepoznatih ljudi, posebno na stranom jeziku
- Ne pokrećite, ne klikćite na fajlove iz bilo koje aplikacije, osim, ako ne očekujete taj fajl
- NIKAKO ne instalirajte nikakve fajlove iz aplikacija ovog tipa, pre provere i
- Ne komunicirajte ni sa kim ko vam nudi bilo šta što se kosi sa zdravim razumom.