Uređaji

Verovali ili ne, AMERIKA NUKLEARNE RAKETE lansira i dalje pomoću DISKETA!

Možda zvuči kao vest iz prošlog veka, ali nije - Amerikanci su odlučili da više neće lansirati nuklearne rakete sa flopi diskova, popularnih disketa!

Izvor: MONDO / Marko Čavić

Amerikanci su koristili diskete sve do sada, jer - ne može se hakovati nešto što je izmišljeno pre interneta, zar ne?!

Pre pet godina saznalo se da Amerika i dalje koristila 8-inčne diskete i računare iz 1970-ih za upravljanje lansiranjem nuklearnih raketa.

Tačnije, američka vojska naredbe o lansiranju takvih raketa od predsednika prima još uvek na tim prastarim memorijskim medijumima. Ipak, iz američke vojske su krajem oktobra 2019. godine priznali da su diskete konačno otišle u zasluženu penziju, kao i to da će ih konačno zameniti “izuzetno sigurnim digitalnim čvrstim diskovima”.

Tu informaciju je za portal c4isrnet.com potvrdio potpukovnik američke vojske Džejson Rosi, preneo je Telegram.

Amerikanci su diskete ovako dugo koristili u prastarom sistemu (SACCS) Strategic Automated Command and Control System, koji je za vojsku proizvela američka kompanija IBM.

Taj sistem koristi američka vojska, kako bi slala hitne poruke iz komandnih centara svojim postrojenjima i punktovima, a diskete su i dalje koristili, jer ih je još uvek nemoguće hakovati.

Kako bi ga bilo i moguće hakovati, pitate se vi, kad je sistem izumljen pre interneta? “Ne možete da hakujte nešto što nema IP adresu. To je unikatan i poseban sistem. Prastar je i odličan”, prokomentarisao je Rosi.

Američko ministarstvo obrane je planirao da zameni prastare IBM SACCS računare novim, novim sistemima za čuvanje podataka i "prenosnim terminalima" još 2017. godine, ali to, ipak nisu učinili do nedavno. Američko ratno vazduhoplovstvo još uvek nije priznalo da li je sistem do kraja primenjen, odnosno da li je novi u potpunosti zamenio stari, ali su za sada makar priznali da im novi sistem radi mnogo brže.

Premda se radilo o prastarom uređaju, ratno vazduhoplovstvo je bilo uvereno da je sigurnosni sistem neprobojan, kao i u to da su ga sasvim dobro održavali. Ipak, modernizacija, odnosno instalacija novog toliko bitnog sistema za vojsku nije jednostavna stvar.

Morate biti sigurni da vam nijedan neprijatelj ne može preoteti kontrolu nad sistemom, kao i da on radi onako kako mu vi komandujete”, izjavio je član nadzornog odbora američkog ratnog vazduhoplovstva dr Vorner Dam još 2016. godine.

Čekamo vaše komentare ispod vesti i na Facebook, Twitter i Instagram mreži.