Debitantski Flip kompanije Xiaomi jedan je od najinteresantnijih pametnih telefona koje nećemo videti na našem tržištu.
Iako tržište savitljivih telefona raste iz godine u godine, još uvek je veoma malo. Istraživanja kažu oko 1,5% udela celokupnog tržišta pametnih telefona. Međutim, kako se tehnologija i dizajn usavršavaju, a kupci odvažuju da probaju nešto novo, stručnjaci predviđaju da će moderni telefoni na preklop zauzimati oko 4,8% udela do kraja 2028. godine.
Interesantno, iako su prva stvar na koju pomislimo kada kažemo "savitljivi telefoni", Fold uređaji koji se otklapaju horizontalno (poput knjige), nisu najpopularniji modeli na ovom tržištu. Zapravo, telefoni čija forma je nazvana Flip, koji se otklapaju vertikalno, čine oko 75% ukupnog prihoda. Zato ne čudi da sve veći broj kompanija želi da bude prisutan upravo u ovog segmentu, koji je krajem septembra postao bogatiji za još jednog igrača - Xiaomi i njegov prvenac Xiaomi Mix Flip.
Tehnološkom gigantu preklopni modeli nisu strani - Xiaomi Mix Fold uređaji postoje od 2021. godine. Međutim, kako su još uvek dostupni isključivo na kineskom tržištu, predstavljanje Xiaomi Mix Flip telefona označava ne samo debi prvog Flip uređaja kompanije, već i zvaničan ulazak na globalno tržište savitljivih modela.
Na našu veliku žalost, Srbija nije jedna od zemalja u kojoj će se Xiaomi Mix Flip zvanično prodavati. Ipak, kako je u pitanju zapanjujuće kompetentan prvi pokušaj, nismo mogli da propustimo priliku da testiramo ovaj model i vidimo kako u praksi izgleda Flip kompanije Xiaomi.
Kako istinski moderan Flip telefon treba da izgleda
Iako savitljivi telefoni još uvek nisu dostigli nivo na kojem treba da budu i iako još uvek ima puno prostora za napredak, forma Fold i Flip telefona je već ustanovljena. To su uređaji sa upotrebljivim ekranom poklopca i skrivenim, većim unutrašnjim ekranom. Može se reći da su Foldovi u ovom smislu mnogo brže sazreli, jer su još prvi modeli koristili ekran poklopca na isti način kao što je to i danas slučaj. Međutim, Flip modelima je trebalo više vremena, pa upotrebljivost spoljašnjeg displeja tek sada dolazi da izražaja.
Dakle, istinski moderan Flip telefon treba da ima što veći ekran u odnosu na površinu poklopca, a taj ekran treba da korisnicima omogući što veću funkcionalnost kako bi što manje morali da otklapaju svoj uređaj.
Najveći ekran poklopca na tržištu
Kada je reč o veličini i kvalitetu, spoljašnji displej Xiaomi Mix Flip telefona je neprikosnoven, a zahvaljujući dijagonali dužine 4,01 inč, uspeo je da ponese epitet najvećeg na tržištu. Za "dlaku", ali najveći. AMOLED panel opasan je izuzetno tankim okvirima i prekriva gotovo čitavu površinu poklopca, a jedina opstrukcija su ostrva sistema dvostrukih kamera.
Pored toga što je najveći, takođe nudi najveću rezoluciju na tržištu (1.382 x 1.208 piksela), a njegova gustina od 460 ppi je identična unutrašnjem ekranu (6,86 inča, 1.224 x 2.912 piksela), pa kupce čeka izuzetno oštar i kvalitetan prikaz bez obzira koji displej posmatraju. Ono što je takođe pohvalno je da oba ekrana nude podršku za prikaz HDR10+ i Dolby Vision sadržaja, kao i da zadržavaju kvalitet slike na direktnoj sunčevoj svetlosti zahvaljujući osvetljavanju do 3.000 nita.
Ova kombinacija impresivnih specifikacija ekrana čini da Xiaomi Mix Flip izgleda za najmanje jednu generaciju modernije od svega što je trenutno dostupno na tržištu.
Dobro iskorišćen prostor
Da je reč o Fold uređaju, debljina Mix Flip modela (16 mm) bila bi nešto što bismo zamerili, pogotovo u poređenju sa konkurentima - Samsung Galaxy Z Fold6 (14,9 mm) i Motorola razr 50 Ultra (15,3 mm). Međutim, to je nešto što se ne oseća prilikom upotrebe u sklopljenom stanju, kada palac može da s lakoćom doseže svaki deo ekrana, a pogotovo ne kada je telefon otklopljen, jer se tada može svrstati među tanje pametne telefone (7,6 mm).
Bilo kako bilo, kada se na tas stave veličina ekrana i dimenzije od 85,5 x 74 mm, utisak je da je Xiaomi najbolje umeo da iskoristi površinu poklopca. U odnosu na Z Fold6 svakako, ali i u odnosu na razr, koji je iste širine, a viši za 2,6 mm u sklopljenom stanju.
Što se tiče izrade i materijala samog telefona, nema nikakve sumnje da je reč o premijum modelu. Ram telefona izrađen je od aluminijuma. Ravan je, sa blago zakrivljenim ivicama kako bi telefon udobnije ležao u ruci, a šarka koja spaja dve polovine napravljena je od nerđajućeg čelika zarad veće izdržljivosti.
Kada već spominjemo izdržljivost, treba istaći da telefon poseduje IP54 oznaku otpornosti na vodu i prašinu, da ekran štiti Xiaomi Shield Glass zaštitno staklo koje se našlo i na Xiaomi 14 Ultra modelu, ali i da je unutrašnji ekran prekriven plastičnim slojem sa kojim treba biti pažljiv, jer ga i nokat može oštetiti. Ta osetljivost je, nažalost, nešto što je zajedničko svim telefonima sa savitljivim ekranom i nešto što se neće promeniti u doglednoj budućnosti.
USB-C port, veoma dobri stereo zvučnici, fiokica za SIM kartice, "klackalica" za kontrolu jačine zvuka, POWER taster sa integrisanim skenerom otiska prsta - sve što jedan pametni telefon treba da ima je tu, pa čak i IR dioda za daljinsko kontrolisanje uređaja. Jedina zamerka je nedostatak podrške za eSIM.
Propuštena prilika koju nije kasno ispraviti
Kada je otklopljen, Xiaomi Mix Flip se koristi kao i svaki drugi telefon, uz par dodataka koji su specifični za njegovu Flip formu, poput podeljenih kontrola aplikacije kamere ukoliko se uređaj savije pod određenim uglom. Ipak, upotrebljivost ekrana poklopca je tamo gde ovaj telefon zaista sija, ali i nešto što smo mu najviše zamerili.
Korisnici mogu da podešavaju šta će videti na zaključanom spoljašnjem displeju i imaju pregršt opcija za prilagođavanje na raspolaganju. Međutim, "magija" se dešava kada se telefon otključa. U tom slučaju, ekran se deli na tri dela - deo oko kamera koji je razumljivo neupotrebljiv, deo ispod kamera u kojem su skoro permanentno pozicionirani različiti korisni vidžeti i najveći deo koji služi za izbor i korišćenje aplikacija. Izuzetak deljenja displeja na tri dela smo videli samo u nekim sistemskim aplikacijama koje su znale da iskoriste čitav ekran poklopca, poput vremenske prognoze.
Uprkos tome što je prikaz znatno manji od onog na unutrašnjem panelu, iznenađujuće je upotrebljiv, a tu upotrebljivost dodatno podiže interesantna funkcija koja dozvoljava tastaturi da zauzme čitav prostor ispod kamere, što joj daje širinu na koju smo inače navikli. Drugim rečima, zaista nismo imali potrebu da otklopimo telefon kako bismo pretražili nešto u Chrome-u ili razmenjivali poruke u Instagram, Messenger, Viber i Telegram aplikacijama.
Koristiti Google Maps ili YouTube na spoljašnjem ekranu je više nego prihvatljivo, a tu je i mogućnost korišćenja aplikacije kamere u sklopljenom stanju, što će pogotovo biti korisno onima koji vole da slikaju selfije. Ono što je posebno korisno jeste da nije potrebno otklopiti telefon kako bi se obavljali privatni pozivi. Slušalica je dvostrana, a Xiaomi je implementirao dodatan otvor mikrofona iznad šarke, pa nismo bili ograničeni isključivo na spikerfon.
Šta je onda problem? Problem je što Xiaomi ne dozvoljava svakoj instaliranoj aplikaciji da radi na zaključanom ekranu. Odobrene aplikacije jesu one na koje trošimo najviše vremena, ali njihov broj je mali, pa ne vidimo razlog zašto je gigant sam sebe sputao na ovom polju. Zvaničnog objašnjenja nema, ali pretpostavljamo da je ova odluka doneta jer se neke aplikacije ne ponašaju najbolje kada se tastatura raširi celom širinom ekrana. Ukoliko je to slučaj, kompanija je trebala da se ogradi rečima da su problemi mogući, ali da svakako dozvoli korišćenje svih aplikacija, pa makar i sa ograničenom veličinom tastature.
Ovo je nešto što Xiaomi već sutra može da ispravi ažuriranjem softvera i nadamo se da hoće.
Prvoklasne performanse i autonomija baterije
Za dobre performanse Xiaomi je implementirao ono najbolje - Snapdragon 8 Gen 3. U pitanju je čipset kompanije Qualcomm, koji pokreće gotovo sve aktuelne flagship telefone i u čiju snagu smo više puta uverili.
Bez obzira da li se surfuje internetom, skroluje kroz društvene mreže, obrađuju slike i video ili igraju igre, Xiaomi Mix Flip je "leteo". Primetili smo u nekoliko navrata da se telefon zagrevao više nego što bismo voleli, ali to nije nešto zbog čega možemo da krivimo Xiaomi. To je, jednostavno, realnost Flip telefona, koji po svojoj prirodi ne mogu da raspršuju toplotu jednako dobro kao standardni modeli.
Čipsetu na evropskom tlu u pomoć priskače 12 GB RAM i 512 GB interne memorije, što je više nego dovoljno za multitasking i skladištenje ogromne količine podataka.
Kada je reč o bateriji, Mix Flip ispod haube krije silicijum-ugljenično rešenje, kapaciteta 4.740 mAh, koje nam je omogućavalo da telefon koristimo između dan i po i dva dana. Naravno, autonomija koju smo mi iskusili je subjektivna i može se značajno razlikovati od korisnika do korisnika. Zato smo telefon podlegli PCMark sintetičkom testu, na kojem je Xiaomi izdržao veoma dobrih 14 sati i 24 minuta.
Kada je bilo potrebno napuniti bateriju, u kutiji smo pronašli punjač snage 67 W, koji nam je omogućavao da uređaj napunimo od 0 do 100 odsto za oko 45 minuta.
Kontroverzan, ali izbor kamera po našoj meri
Na poklopcu Xiaomi Mix Flip telefona nalazi se sistem dvostrukih kamera rezolucije 50 MP. Da nas je neko pitao da pogađamo koje kamere su u pitanju, nesumnjivo bismo rekli da su to glavna i ultraširokougaona, jer je to kombinacija kojoj gotovo svi pribegavaju. Međutim, tehnološki gigant se, pomalo kontroverzno, odlučio na nešto drugačiji recept, te je umesto ultraširokougaone implementirao telefoto kameru sa 2x optičim zumom.
Nedavni porast kvaliteta telefoto kamera nas je privukao da ih koristimo sve više. Zapravo, možda čak i više od glavne kamere zbog tog "profi šmeka" koji daju, a da budemo iskreni, ne sećamo se kada smo van testiranja upotrebili ultraširokougaoni senzor. Za nas lično, izbor kamera je pun pogodak.
A šta je sa njihovim kvalitetom? Nema potrebe da dužimo - nije na nivou klasičnih flagship telefona, ali je iznad svega što segment Flip uređaja ima da ponudi. Zahvaljujući nešto većoj debljini samog uređaja, Xiaomi je imao prostora da implementira bolje senzore u odnosu na konkurenciju, a to se itekako primeti u krajnjim rezultatima.
U dnevnim uslovima, obe kamere su odlične. Fotografije su oštre, prepune detalja, sa veoma primamljivim bojama i veoma dobrim dinamičkim rasponom. Slično se može reći i za noćne uslove, pogotovo kada se koristi noćni režim. Očekivani pad detalja u noćnim uslovima je najprimetniji prilikom upotrebe telefoto senzora, ali daleko od toga da je drastičan.
Kako kamere nose Leica brending, korisnici na raspolaganju imaju dva načina na koji se boje obrađuju - Leica Authentic i Leica Vibrant - kao i čitav niz različitih filtera kojima mogu pokazati svu svoju kreativnost.
Ništa od Srbije
Xiaomi Mix Flip se u Evropi može pronaći u konfiguraciji sa 12 GB RAM i 512 GB interne memorije, kao i u crnoj ili ljubičastoj boji. Njegova preporučena maloprodajna cena je 1.299 evra, što nije malo, ali ga čini izuzetno konkurentnim na tržištu flagship Flip telefona.
Nažalost, u Srbiji se neće zvanično prodavati, ali ako ste zainteresovani, uvek možete angažovati rodbinu ili se obratiti prodavcima sa sajtova za oglašavanje.
Xiaomi Mix Flip specifikacije
Dizajn
- Dimenzije: 167,5 x 74 x 7,6 mm (otklopljen) / 85,5 x 74 x 16 mm (zaklopljen)
- Težina: 192 g
- Materijal: Aluminijum (ram), nerđajući čelik (šarka), staklo, plastika
- Zaštita: Xiaomi Shield Glass, IP54
- Zvučnici: Stereo
- SIM: Dual Nano-SIM
- Ostalo: USB-C (USB 2.0), NFC, IR
Ekran
- Ekran: AMOLED (ekran poklopca) / LTPO AMOLED (unutrašnji ekran)
- Dijagonala: 4,01 inč (ekran poklopca) / 6,86 inča (unutrašnji ekran)
- Rezolucija: 1.392 x 1.208 piksela (ekran poklopca) / 1.224 x 2.912 (unutrašnji ekran)
- Brzina osvežavanja: Do 120 Hz (ekran poklopca) / 1 do 120 Hz (unutrašnji ekran)
- Osvetljenje: Do 3.000 nita
- Prikaz: Dolby Vision, HDR10+
Performanse i softver
- Čipset: Snapdragon 8 Gen 3
- Procesor: Osmojezgarni - 1 x Cortex-X4 (3,3 GHz), 3 x Cortex-A720 (3,2 GHz), 2 x Cortex-A720 (3,0 GHz), 2 x Cortex-A520 (2,3 GHz)
- Grafika: Adreno 750
- RAM: 12 GB, LPDDR5X
- Interna memorija: 256 GB, UFS 4.0
- Korisnički interfejs: HyperOS
- Operativni sistem: Android 14
Kamere
- Glavna kamera: OmniVision OVX8000, 50 MP, OIS, f/1.7, 1/1,55", 1,0 µm, PDAF
- Telephoto kamera: OmniVision OV60A, 50 MP, 2x optički zum, 1/2.61", f/2.6, 0,61 µm, PDAF
- Selfi kamera: OmniVision OV32B, 32 MP, 1/3.14", f/2.0, 0,7 µm
Baterija
- Baterija: Silicijum-ugljenična
- Kapacitet: 4.780 mAh
- Punjenje: 67 W žično