Galaxy Tab S9 Ultra je neuhvativa zverka koja donosi vrhunske performanse i najveći ekran među tabletima.
Veliki smo ljubitelji tableta i to ne krijemo. Međutim, ako bi nas neko pitao kako izgleda naš idealan uređaj, imali bismo prilično dosadan odgovor - to je model sa najboljim specifikacijama koje tržište može da ponudi. Skromno. Ipak, jedna tačka oko koje smo prilično izbirljivi jeste veličina ekrana.
Dijagonala dužine od 11 inča je po našem mišljenju najbolji odnos upotrebljivosti i pogodnosti korišćenja velikog ekrana. Za razliku od pametnih telefona kojima upravljamo palcem, tableti su dvoručni uređaji koji zahtevaju pokrete koji više zamaraju tokom višesatne upotrebe. Ukoliko je dijagonala ekrana manja ili veća od 11 inča, primetili smo da gravitiramo korišćenju telefona za svakodnevne zadatke, a da nam tablet postaje glorifikovana YouTube mašina.
S tim na umu, da nam je stigao Galaxy Tab S9 (11 inča), pretpostavljamo da bi ovo bila prilično redovna recenzija. S druge strane, da je to bio Plus model (12,4 inča), verovatno bi najveća zamerka bila preveliki ekran za naš ukus. Međutim, nije - na našem testu se umesto ova dva uređaja našao pravi gigant, tablet sa trenutno najvećim ekranom na tržištu (14,6 inča), Samsung Galaxy Tab S9 Ultra.
Da budemo iskreni, nismo imali pojma šta da očekujemo. Prvu generaciju Galaxy Tab Ultra tableta nismo testirali, a najveći uređaj koji smo do sada imali priliku da koristimo je iPad Pro 12.9 (2022), koji nam se, pogađate, nije svideo zbog veličine ekrana. Zar zaključak može biti drugačiji u slučaju Samsung-ovog Ultra modela? Eh...
Samsung Galaxy Tab S9 Ultra DIZAJN
- Dimenzije: 326,4 x 208,6 x 5,5 mm
- Težina: 732 g
- Materijal: Staklo, aluminijum
- Zaštita: Gorilla Glass, IP68
- Zvučnici: Stereo, Dolby Atmos, 4 zvučnika
- SIM: Nano-SIM, eSIM
- Ostalo: USB-C (USB 3.2), POGO konektor
Kada smo otvorili kutiju, nismo mogli da se ne nasmejemo prizoru. Galaxy Tab S9 Ultra je komično veliki tablet, koji izgleda kao da je namenjen košarkaškim centrima. Posebno nam je bilo zanimljivo to što je veći od našeg laptopa, ali u tome je i poenta - Samsung želi da Ultra zameni prenosivi računar.
Ono što nije nimalo smešno, već krajnje impresivno, je kvalitet izrade ovog uređaja. Kućište tableta je izuzetno tanko (5,5 mm), u potpunosti izrađeno od Armor aluminijuma, dok prednju stranu štiti Gorilla Glass. Posebno nam je drago da vidimo da Tab S9 Ultra nosi IP68 sertifikat otpornosti na vodu i prašinu, pa kupci neće morati da brinu ukoliko im se piće prospe po stolu ili po samom tabletu.
Bez obzira na svoje dimenzije, bokovi tableta kriju gotovo iste dodatke kakvi se mogu naći na svim telefonima, uključujući POWER dugme, tastere za kontrolu jačine zvuka, otvore mikrofona, SIM fiokicu i USB-C port, s izuzetkom POGO konektora i zvučnika kojih na ovom uređaju ima četiri.
POGO konektori na levom boku služe da se tablet poveže sa tastaturom koja ne dolazi u kutiji, a koja na našem tržištu košta paprenih 365 evra. Kupovinom ove tastature korisnici dobijaju zaštitu za poleđinu koja tablet može da drži uspravno na stolu, kao i mogućnost da uređaj koriste u formi laptopa. Nažalost, nismo dobili i tastaturu na test, ali ona i nije neophodna - Galaxy Tab S9 Ultra je moguće povezati sa bilo kojom bluetooth tastaturom.
Ono što jeste došlo u kutiji je S Pen olovka, koja se magnetno "lepi" i puni na jasno obeleženom polju na poleđini tableta. Odmah pored ovog polja nalaze se glavna i ultraširokougaona kamera od 13 i 8 megapiksela. Njihov kvalitet je više nego dovoljan ukoliko korisnici nemaju telefon pri ruci, ali nama su daleko značajnije dve selfi kamere od 12 MP. Samsung je morao da ih smesti u "notch" na desnom boku okvira ekrana, što estetski nije idealno, ali orijentaciono jeste za video pozive.
Kada su pomenuti zvučnici u pitanju, nema potrebe da okolišamo - u pitanju je najbolje rešenje koje smo do sada čuli na nekom tabletu. Zvuk je veoma glasan, ali i prilično kvalitetan. Od basa do visokih frekvencija, uživali smo u detaljima koje zvučnici pružaju, što ne treba da čudi - ipak ih je štimala kompanija AKG, a Samsung je takođe implementirao Dolby Atmos.
No, hajde da se dotaknemo najvažnijeg pitanja - kakav je osećaj držati i koristiti Galaxy Tab S9 Ultra?
Po svojoj prirodi, ovaj tablet se razlikuje od svega što se trenutno može pronaći na tržištu, pa je i način njegovog korišćenja nesvakidašnji. Ogromna dijagonala ekrana ga čini prilično glomaznim u rukama i nimalo lakim za upravljanje, pogotovo kada sadržaj koji je trebalo da dodirnemo nije bio u blizini palca. Koliki je ovo problem? U početku je zaista bio veliki, uz konstantan strah da će nam ispasti ukoliko načinimo pogrešan pokret. Srećom, živ se čovek na sve navikne, a mi smo, kako je vreme odmicalo, pronalazili sve bolje hvatove i postajali sve sigurniji - do te mere da nam je pred kraj testa najveći problem predstavljao gde da ga odložimo kada ga ne koristimo.
VIŠE O EKRANU SAMSUNG GALAXY TAB S9 ULTRA TABLETA PROČITAJTE NA NAREDNOJ STRANI.
Samsung Galaxy Tab S9 Ultra EKRAN
- Ekran: Dynamic AMOLED 2X
- Dijagonala: 14,6 inča
- Rezolucija: 1.848 x 2.960 piksela, 240 ppi
- Brzina osvežavanja: Do 120 Hz
- Osvetljenje: Do 1.750 nita
- Prikaz: HDR10+
Čitanje, surfovanje internetom, skrolovanje kroz društvene mreže, gejming i gledanje filmova i serija na displeju od 14,6 inča se može svrstati u sopstvenu dimenziju, koja se mora lično iskusiti da bi se poverovalo da uopšte postoji, ali nije sve u dijagonali - ima nešto i u kvalitetu samog ekrana.
U pitanju je Dynamic AMOLED 2X panel visoke rezolucije, koji se osvežava brzinom do 120 Hz, uz nekoliko međubrzina kako bi se uštedela baterija. U Samsung stilu, boje su vrlo živopisne, crna je zaista crna, prikaz oštar i prepun detalja, a uglovi gledanja fenomenalni. Gotovo sve u vezi ovog ekrana odiše flagship iskustvom, što je pogotovo primetno u različitim ambijentalnim uslovima.
Ekran je u mraku uspevao da spusti svoje osvetljenje na izuzetno komforan nivo, ali posebno nas je impresioniralo maksimalno osvetljenje od 1.750 nita, koje nam je omogućavalo da bez ikakvih problema vidimo sadržaj prikazan na displeju, čak i na direktnoj sunčevoj svetlosti. Velike zasluge idu novoj Vision Booster tehnologiji, koja se aktivira pri snažnoj svetlosti i prilagođava kontrast kako bi sve ostalo jasno vidljivo.
Ne zameramo to što ekran nije LTPO, odnosno što nema mogućnost da spusti brzinu osvežavanja do 1 Hz, ali ako uzmemo u obzir veličinu ekrana, zaista bi nam bio koristan dodatak "Always-on display" funkcije i njen prikaz svih relevantnih informacija u svakom momentu.
Dodatno, Samsung nastavlja da ne implementira podršku za prikaz Dolby Vision sadržaja, ali pravim filmofilima će sigurno značiti što na raspolaganju imaju HDR10+.
VIŠE O PERFORMANSAMA I SOFTVERU SAMSUNG GALAXY TAB S9 ULTRA TABLETA PROČITAJTE NA NAREDNOJ STRANI.
Samsung Galaxy Tab S9 Ultra PERFORMANSE i SOFTVER
- Čipset: Snapdragon 8 Gen 2 for Galaxy
- Procesor: Osmojezgarni - 1 x Cortex-X3 (3,36 GHz), 2 x Cortex-A715 (2,80 GHz), 2 x Cortex-A710 (2,80 GHz), 3 x Cortex-A510 (2,00 GHz)
- Grafika: Adreno 740
- RAM: 12 GB LPDDR5X
- Interna memorija: 256 GB UFS 4.0
- Korisnički interfejs: One UI 5.1
- Operativni sistem: Android 13
Kakav bi to Ultra model bio kada ne bi nudio flagship specifikacije na svim poljima, uključujući i čipset koji se krije ispod "haube". Za dobre performanse, Samsung je uposlio istu ekskluzivnu verziju Snapdragon čipa koji smo videli u Galaxy S23 i Galaxy Z uređajima pete generacije - Snapdragon 8 Gen 2 for Galaxy.
U momentu pisanja, u pitanju je najsnažniji čipset koji se može pronaći u Evropi, a tako će biti sve dok južnokorejski gigant ne bude lansirao S24 seriju pametnih telefona sredinom januara 2024. godine.
Performanse
Kako smo se već susreli sa ovim rešenjem, ništa nas nije iznenadilo. Bilo da smo se kretali kroz interfejs, listali društvene mreže ili obavljali bilo koji od svakodnevnih zadataka, Galaxy Tab S9 Ultra je "leteo", a broj kadrova se bez ikakvih problema konstantno držao na cifri od 120 u podržanim aplikacijama.
Impresivno se pokazala i Adreno 740 grafika, zahvaljujući kojoj nije postojao naslov u Google Play prodavnici koji nismo mogli da pokrenemo na maksimalnoj rezoluciji i sa "odvrnutim" podešavanjima. Kako tablet ima veću površinu za raspršivanje toplote od pametnog telefona, nije bilo potrebe da Galaxy Tab S9 drastično obora performanse u grafički najzahtevnijim naslovima, niti smo primetili da se Snapdragon pregreva.
Međutim, opet se u čitavu priču upliće impozantna dijagonala ekrana ovog ekrana. Igre su zaista izgledale izvanredno, ali njihova igrivost je u velikoj meri zavisila od toga da li smo mogli da dohvatimo kontrole, kao i da li smo u podešavanjima pronalazili opciju da njihovu poziciju promenimo. Ipak, ako je naslov to podržavao, pribegavali smo korišćenju kontrolera, a verujte nam da će svaki korisnik ovog tableta želeti da uradi isto.
Uz flagship čipset i veliki ekran, upotreba kontrolera pretvara Galaxy Tab S9 Ultra u pravu gejming konzolu koja se može koristiti gde god postoji površina na kojoj se tablet može postaviti uspravno. Ne govorimo samo o Android igrama, već i o emulatorima, što znači da smo na raspolaganju imali na hiljade naslova sa različitih sistema - sve do Wii, a možda uskoro i do Nintendo Switch konzole. Nismo propustili da zaigramo PES 6 verziju za PlayStation 2 i podsetimo se legendi kao što su "Keznan, Denan Stankvic, Niko Konac i Mognac".
Softver
Galaxy Tab S9 Ultra pokreće One UI korisnički interfejs, koji je odlično prilagođen tabletima, pa svi oni koji su u poslednje vreme koristili Samsung telefon apsolutno znaju šta da očekuju - uz neke korisne dodatke za multitasking i S Pen olovku.
Ipak, za razliku od telefona koji zahtevaju vezu sa monitorom ili televizorom, na ovom tabletu smo u brzim podešavanja mogli da uvek uključimo DeX režim, koji interfejs pretvara u desktop okruženje i aplikacije otvara u posebnim prozorima. Ovo je ključna funkcionalnost za sve koji planiraju da uređaj koriste kao laptop.
Iako veliki broj aplikacija u ovom režimu dozvoljava da se veličina njihovog prozora menja, još veći to ne dozvoljava, ali to se ne može zameriti kompaniji Samsung. Krajnje je vreme da Google u Android implementira upotrebljiv desktop režim, a kada se to desi, sigurni smo da će mnogi developeri prilagoditi svoje aplikacije.
Kada je u pitanju podrška, Samsung se drži obećanja koje je dao za sve svoje nove uređaje, a to znači da će i Galaxy Tab S9 Ultra dobiti četiri nove verzije operativnog sistema, kao i pet godina sigurnosnih zakrpa.
S Pen
Koliko je DeX režim bitan za one koji žele da im tablet zameni laptop, toliko je S Pen olovka bitna za sve koji žele da hvataju beleške ili crtaju, bilo da su studenti ili digitalni umetnici.
Pre svega, izuzetno nam je drago da smo u kutiji pronašli olovku, pogotovo u eri kada nas proizvođači teraju da odvojeno kupujemo dodatnu opremu, ali posebno moramo da pohvalimo njen kvalitet. Olovka je izrađena od kvalitetne plastike i poseduje isti IP68 sertifikat otpornosti na vodu i prašinu kao i sam tablet.
Sve što je potrebno uraditi da bi se S Pen povezao jeste da se postavi na polje za bežično punjenje, nakon čega će ga tablet sam prepoznati. A kakvo je iskustvo pisanja i crtanja? Nažalost, ni ova olovka nam nije pomogla da naučimo da crtamo, ali je iskustvo pisanja zaista fantastično - kako zbog kašnjenja od samo 2,8 ms, tako i zbog vrha koji daje "mekan" osećaj dok se prevlači po ekranu. U pitanju je jedno od najboljih rešenja koje smo do sada imali priliku da probamo!
VIŠE O BATERIJI I CENI SAMSUNG GALAXY TAB S9 ULTRA TABLETA PROČITAJTE NA NAREDNOJ STRANI.
Samsung Galaxy Tab S9 Ultra BATERIJA i PUNJENJE
- Baterija: Litijum-polimerska
- Kapacitet: 11.200 mAh
- Punjenje: 45 W žično
Od velikog tableta treba očekivati veliku bateriju, a unutar Galaxy Tab S9 Ultra modela se nalazi gigantsko rešenje čiji kapacitet iznosi 11.200 mAh. Ipak, od nje ne treba očekivati previše, to što je više nego duplo veća od prosečnog telefona ne znači da će autonomija pri aktivnoj upotrebi biti 5 dana - ipak je potrebno više energije kako bi se napajao ekran ove dijagonale.
U našem slučaju, tablet smo koristili svakog dana po nekoliko sati i redovno smo uspevali da izvučemo dva do tri dana upotrebe u zavisnosti od toga da li smo gledali serije i filmove ili svoje vreme provodili uz omiljene igre.
Kada je punjenje u pitanju, tablet podržava snagu punjenja do 45 W, ali u kutiji se ne dobija odgovarajući punjač. Samsung tvrdi da se Tab S9 Ultra može napuniti za sat i po, ali kako nismo koristili preporučeno rešenje, nama je od 0 do 100 odsto bilo potrebno više od dva sata.
Samsung Galaxy Tab S9 Ultra CENA i DOSTUPNOST
- Cena: od 1.155 evra
Galaxy Tab S9 Ultra je široko rasprostranjen na našem tržištu i može se pronaći u različitim konfiguracijama. U momentu pisanja, najniža cena po kojoj ga pronalazimo je 134.999 dinara, odnosno oko 1.155 evra, ali reč je o Wi-Fi modelu. Konfiguracija koji smo testirali, sa 12 GB RAM, 256 GB interne memorije i 5G modemom košta od 153.999 dinara, što je oko 1.320 evra.
Samsung Galaxy Tab S9 Ultra UTISCI
Kada sumiramo utiske, veoma smo iznenađeni onim što nam je Galaxy Tab S9 Ultra pružio tokom testa. U potpunosti smo očekivali da će ga ogromna veličina ekrana isključiti iz našeg ličnog izbora, ali desilo se potpuno suprotno - svakog dana smo provodili po nekoliko sati na njemu.
Ostajemo pri stavu da je 11 inča idealna veličina ekrana, ali priznaćemo da je 14,6 inča sledeća najbolja stvar, a kako i ne bi? Gledanje filmova i serija je iskustvo za sebe, kako zbog samog displeja, tako i zbog fenomenalnog zvuka, a moćan čipset je pružio vrhunski gejming, baš po našoj meri.
Nažalost, iako je odlična, osim hvatanja beleški nemamo previše koristi od S Pen olovke, ali razumemo zašto bi neko ovaj uređaj smatrao superiornim rešenjem za upotrebu tokom predavanja ili kao primarnu alatku za stvaranje digitalnih umetničkih dela. Takođe, tu je i DeX režim koji je vrlo koristan kada je potrebno desktop okruženje, a sebe apsolutno možemo da zamislimo kako koristimo Galaxy Tab S9 Ultra kao svoj primarni uređaj, odnosno kao zamenu za laptop.