Testirali smo: Samsung Galaxy S10 Lite + zašto biste ga kupili (FOTO) | Smartlife RS

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Testirali smo: Samsung Galaxy S10 Lite + zašto biste ga kupili (FOTO)

Kome je namenjen povratnički Lite model, koji uopšte nije Lite ni po čemu i koji košta više od modernih “ubica flagship-a“ jeftinije konkurencije? Otkrivamo vam sve, detalj po detalj…

 import-smartlife-no-name.jpeg Izvor: MONDO / Samsung

Samsung Galaxy S10 Lite je neobičan uređaj, koji se pojavio u još čudnije vreme - na pola Galaxy S10 života, a pred lansiranje najnovije Samsung Galaxy S20 serije.

Takođe, Galaxy S10 Lite nije uopšte “Lite“ ni po svojoj ceni niti po svojim funkcijama, pa je pravo pitanje - kome je ovaj uređaj namenjen?

Možda će vas zanimati:

I krenućemo baš od tog dela!

Nakon nekoliko nedelja provedenih sa Samsung Galaxy S10 Lite telefonom možemo da potvrdimo da nema previše “Lite momenata“ u odnosu na Galaxy S10 seriju, jer je S10 Lite gotovo identičnog hardvera kao Samsung-ova prošlogodišnja Galaxy S10+ ponuda, ali Galaxy S10 Lite IMA ravan ekran, značajno veći, dok je cena značajno niža, oko 697 evra u Srbiji (81.990 RSD). Ipak, u odnosu na Galaxy S10+ novajlija Galaxy S10 Lite NEMA telefoto kameru, ekran je niže rezolucije i dolazi sa memorijom isključivo od 128 GB (RAM je 8 GB u Srbiji).

Takođe, Samsung Galaxy S10 Lite dolazi samo u Snapdragon 855 varijanti, nema 3.5 mm audio priključak, stereo zvučnike niti 5G podršku (što kod nas i nije nikakav minus, jer su 5G mreže u Srbiji najavljene za 2021. godinu).

Ono što je zanimljivo jeste da je baterija značajno veća na Galaxy S10 Lite u odnosu na Galaxy S10+ (4.500 u odnosu na 4.100 mAh) i da ju je moguće napuniti brzinom od 25 vati standardno ili još brže, do 45 vati, ako dokupite takav punjač.

I to je to za sada, kao dobar uvod u test, koji sledi.

Samsung Galaxy S10 Lite je ogroman, logično, jer mu je dijagonala ekrana preko 17 centimetara, ali mi se izuzetno dopada to što ima RAVAN EKRAN! Nemam ništa protiv zakrivljenih ivica, jer na Samsung uređajima one imaju jedino i smisla (konkurenti ih imaju, ali ih ne koriste ni za šta), ali s ravnim ekranom nema slučajnih dodira niti prelivanja sadržaja na stranu. Ekran je izuzetno svetao, Super AMOLED uostalom, ima odličnu čitljivost u svim uslovima, a FHD+ rezolucija sa oko 400 ppi ne daje mesta na žalbu što se oštrine ili jasnoći prikaza tiče.

Podrška za HDR10+ je značajna kad gledate serije na Netflix, HBO Go ili Amazon Prime servisima, a za oflajn gledanje uključite video pojačivač, koji je Samsung korisnicima već odavno poznat i čini da video sadržaji izgledaju življe i lepše. S obzirom na to da je ekran toliki koliki jeste i da Samsung Galaxy S10 Lite odmah dolazi sa Android 10 sistemom i novim Samsung One UI 2.0 korisničkim okruženjem u mogućnosti ste da podesite parametre na njemu tako da uvek sve lako dohvatite palcem jedne ruke, pa je rukovanje s dve ruke svedeno na minimum. Ekran i Android nude sve tražene opcije, među kojima su pojačan prikaz boje (Vivid), ali i Dark Mode, Blue Light Filter i Always On Display.

Kad smo već kod Android-a napomenuću da je Samsung potvrdio da će S10 Lite posmatrati kao flagship uređaje, što znači da će dobijati mesečne sigurnosne Samsung i Google zakrpe, što je izuzetno važno zbog sve većeg broja napada na mobilne uređaje i pretpostavljam i dve OS nadogradnje, koje su uobičajene za Samsung flagship telefone. To znači da bi Samsung Galaxy S10 Lite mogao da “dogura“ do Android 12 OS-a, što je još jedan korak dalje od S10 serije, koja će ostati na Android 11 ponudi, ako Samsung nešto značajno ne promeni u međuvremenu.

Skener otiska prsta u ekranu je solidan, ne na nivou konkurencije, ali je bolji, nego skeneri otiska prsta na Galaxy S10 seriji telefona.

Telefon je izrađen od premijum materijala, očekivano, zadnja strana je dostupna u plavoj, crnoj ili bisernobeloj boji, koja je i najzanimljivija, jer se preliva u nijansama svetlosnog spektra u zavisnosti od položaja u kom stoji i posmatra se. Zadnja strana je klizava, moraćete dobro da pazite na to, ali je telefon relativno uzak, zbog odnosa stranica 20:9, pa je hvat čvrst i ne opterećuje šaku. Savetujem kupovinu neke silikonske maske ili futrole, kako biste bili sigurni da vam telefon neće slučajno pobeći iz ruke, ali i da ne bi skliznuo sa glatkih površina.

 Samsung Galaxy S10 Lite cena, prodaja, kupovina, opis, Samsung Galaxy Note10 Lite cena, prodaja, info Izvor: MONDO / Samsung

Jedinu zamerku, koja je potpuno subjektivne prirode, imam na taj neverovatno prevaziđen izgled kamere u tom i sad tako popularnom ogromnom crnom isečku, koji je izdignut iz kućišta i utiče na to da se telefon klacka dok je na stolu, pa je to i razlog plus da se nabavi maska / futrola, koja će poravnati telefon sa zadnje strane. Takođe, živo me zanima ko je odlučio da Super Steady OIS natpis postavi u položaj, koji je postavljen - da kontrira svemu na kameri i izgleda potpuno nelogično. Ali, kažem, to su subjektivne stvari i ne mora da znači da ćete se vi složiti s tim.

Kao i svaki Samsung telefon i ovaj je izrađen besprekorno, bez greške. U kutiji sa telefonom isporučuje se samo punjač od 25 vati i USB Type-C slušalice, koje su solidnog kvaliteta.

Kamere novog Samsung-a su prve, koje dolaze sa pomenutom Super Steady OIS opcijom. Super Steady OIS je, zapravo novi nivo stabilizacije kadra i radi pri fotografisanju, mada je krucijalan pri snimanju videa, čineći fotografije čistijim i oštrijim, a video tečnim, bez lelujanja ili poskakivanja kadra čak i u uslovim izuzetnog podrhtavanja (kad se brže hoda, recimo). Kameru kompletiraju jedna za makro fotke rezolucije 5 MPx (f/2,4) i jedna za širokougaone fotografije, od čak 123 stepena, čija je rezolucija 12 MPx (f/2,2).

Glavna kamera je rezolucije 48 MPx (Super Steady, f/2,0, 1/2" veličina senzora, 0.8 µm piksel) i zadužena je za najčešće modove fotografisanja.

Kamere prave odlične slike na otvorenom, ultraširoke fotke su, takođe dobre. Nema distorzije boja niti izdvajanja neke od nijansi, ali se pri uglovima primećuje agresivnije izoštravanje, kako bi se ublažile umekšane ivice. Bez obzira na to Samsung algoritam drži kvalitet uglavnom pod kontrolom. Fokusiranje je vrlo brzo, AI omogućava automatsko određivanje parametara fotkanja, a okidanje traje duže, nego što smo navikli, ali kako je kvalitet slika dobar i u dnevnom i u noćnom modu to je prihvatljivo.

Samsung je poboljšao i Live Focus opciju, koja pravi kvalitetne i lepe portrete sa automatski zamućenom pozadinom i prirodnim izgledom lica. Night Mode produžava vreme okidanja značajno, na nekoliko sekundi, ali kao što rekoh - kvalitet slika je dobar i vredi čekanja. Nema izdvajanja žute nijanse, koja je uobičajena na mnogim telefonima u ovom modu, a oštrina fotografija, osvetljenost i generalni utisak su vrlo dobri.

Ono na čemu će Samsung imati posla je gornja kamera - makro, koja naizgled pravi odlične fotke, ali kad ih zumirate vidi se agresivan šum i gubitak kvaliteta od sredine ka ivicama. Takođe, u odnosu na glavnu (srednju) i širokougaonu kameru (donju) boje na fotkama izgledaju bleđe i nisu uverljive.

Posmatrajte centralni motiv slike u galeriji, koja sledi - bradatog patuljka i Destiny 2 protagonistu - videćete da su oni oštri, ali da su već kapica gore i oružje, koje drži robot zamućeni, što ka krajevima postaje još vidljivije, a nije efekat.

Ipak, ako su vam makro fotke samo usputne i nećete ih gledati van ekrana telefona verovatno ćete biti zadovoljni i njihovim kvalitetom, koji nije za osudu, ali je lošiji od pomenute dve kamere. Razlog za ovo je to što makro kamera nema autofokus, pa je potrebno prvo pronaći pravu blizinu fotkanja, a onda se potruditi da se kadar tj. objekat fotkanja ne pomera, kako fotka ne bi bila mutna. Recimo, cveće na vetru slikano izbliza je teško uhvatiti, a da bude oštro.

Video snimci zaista jesu kvalitetni i dobro stabilizovani, što se posebno ističe kad uporedite video snimljen Galaxy S10 Lite kamerom i nekim drugim kamerama telefona. Zapisi su detaljni, oštri, živahnih boja, a fokusiranje je brzo i pouzdano. Sve ovo važi čak i za noćni mod, koji je posebno napredovao upotrebom Super Steady OIS-a u odnosu na ranije Galaxy telefone. I u videu može da se koristi Live Focus, koji zaključava subjekat ili objekat snimanja i prati ga bez obzira na pomeranje i udaljenost. Podržano je snimanje videa do 4K @ 60 fps rezolucije i slow-motion do 720p @ 960 fps rezolucije (i sve između, naravno).

Selfi kamera rezolucije 32 MPx je odlična, iako nema autofokus, ali pravi odlične portrete, ne narušava ekran niti sadržaj na njemu i omogućava primenu svih fensi i popularnih opcija na koje smo navikli na Samsung telefonima, uključujući i zamućivanje pozadine i snimanje video zapisa sa efektima i AR dodacima (proširena realnost - sličice, dodaci, maske, natpisi…).

Što se zvuka tiče - stereo zvučnici nisu na spisku, ali je ovaj jedan dovoljno glasan, i solidno, mada ne kvalitetan kao što je to slučaj sa zvučnicima na Galaxy S10 ili Note9 seriji. Takođe, nema 3.5 mm ulaza za slušalice, ali je s druge strane kvalitet zvuka, koji isporučuje S10 Lite odličan, glasan i lepo izbalansiran - rekao bih baš prijatan za svakodnevno i dugotrajno slušanje. Ukoliko uzmete Galaxy Buds / Galaxy Buds+ sluške, neke druge bežične ili kvalitetnije slušalice sa žicom siguran sam da ćete uživati u slušanju kad god ih stavite u uši. Zvuk sam testirao u gradskom i prevozu od Novog Sada do Beograda svaki dan i nemam nikakvih zamerki ni na jačinu zvuka, ni za njegov kvalitet, ali nisam koristio slušalice iz paketa, nego moje, koje inače koristim sa svim uređajima.

Samsung Galaxy S10 Lite briljira i na polju softvera i performansi, jer je One UI 2.0 zaista čini da se izgleda lako dostupno - pod prstima, a Snapdragon 855 čipset, 8 GB RAM i 128 GB memorije se microSD ili Dual SIM podrškom odrađuju svoj deo posla na svoj način. To znači da je telefon brz, da se ne guši ni u jednom trenutku, kao i da imate mogućnost da u najboljem “setovanju“ igrate bilo koju igru ikad napravljenu za Android. Ako vas sintetički benchmark rezultati zanimaju Samsung Galaxy S10 Lite je ostvario: GeekBench 5.1 multi-core / single-core - 2.732 / 738,  AnTuTu 8 - 459.497, GFX 3.1 Car scene 1080p offscreen / onscreen - 43 / 34, 3DMark SSE OpenGL ES 3.1 1440p / Vulkan 1440p - 5.641 / 4.892 i ti rezultati ga stavljaju u red rezultata Samsung Galaxy S10+, Galaxy Note10+ i OnePlus 7T uređaja, dok su ostali konkurenti ispod njega, ali ne značajno (Samsung Galaxy Note 10 Lite, Huawei P30 Pro, Xiaomi Mi Note 10).

Na kraju ostalo je da spomenem i bateriju, koja sa svojih 4.500 mAh glatko izgura ceo dan, uz slušanje muzike nekoliko sati, merenje fizičke aktivnosti, igranje igara do sat vremena i uobičajenog rada sa mejlovima, porukama i pozivima na 3G mreži (4G mrežu ne koristim nikad, jer pokrivenost varira). Dvadesetak minuta punjenja daće više od 30 odsto procenata baterije sa najbržim punjačem, a samo par minuta čak nekoliko sati razgovora sa aktiviranom uštedom energije. Na bateriju se slobodno oslonite, jer vas neće izdati, ali na bežično punjenje zaboravite, jer nije podržano (to automatski znači i da ne možete druge uređaje da punite bežično, recimo pomenute Galaxy Buds slušalice).

Pročitajte i naše savete za bolje i duže trajanje baterije i kvalitetnije punjenje.

I na kraju, da sumiram utiske.

Samsung Galaxy S10 Lite je trenutno verovatno najzanimljiviji Samsung model, koji je dostupan kod nas. Uz pravu meru kompromisa - ne smatram da stereo zvučnici, izostanak telefoto kamere ili bežičnog punjenja kvare preporuku - ovaj model ima i dosad najnižu cenu Samsung flagship telefona, koji eto, nekim slučajem ima to Lite u nazivu, a nimalo nije u skladu s njim.

Izdvaja se odličan RAVAN ekran, to posebno naglašavam, dobre kamere u svim uslovima, kvalitetna reprodukcija muzike, brz i moćan softver, odlična baterija i brzo punjenje, a moglo bi da vam smeta to što nema bežično punjenje, 3.5 mm džek, stereo zvučnike i eventualno nepostojanje sertifikata na vodootpornost. Izvagajte to sve i dobićete preporuku sami za sebe, a mi vam je svakako dajemo da razmislite o ovom telefonu ozbiljno, jer ima sve što je potrebno za više godina kvalitetne upotrebe.

Konkurenti Samsung Galaxy S10 Lite su Huawei P30 Pro, čija je cena i dalje visoka iako je pala, Xiaomi Mi Note 10, OnePlus 7T / 7T Pro, kao i Samsung Galaxy Note10 Lite, koji se najzad pojavio i kod nas.

Cena Galaxy S10 Lite je oko 697 evra u slobodnoj prodaji, a dostupan je i u ponudi domaćih operatora, u svim paketima sa različitim pogodnostima.

Ukoliko imate bilo kakvo pitanje o S10 Lite - komentari su vaši, raspalite!

Samsung Galaxy S10 Lite video (MobIT)
Izvor: Samsung Mobile

Postanite deo SMARTLIFE zajednice na Viberu.

Pročitajte i ovo:

Ovo ne smete propustiti

Najnovije

Uređaji

Testovi

…

Komentari 0

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA