Dark mode

Popularna funkcija za uštedu energije "usisava" bateriju vašeg telefona više nego što možete da zamislite

Autor Miloš B. Jovanović

Vlasnici pametnih telefona i drugih uređaja mogu da koriste "tamni režim" rada zbog uštede energije, ali ako žele da im se baterija zaista sporije prazni moraju da obrate pažnju na ovo

Izvor: Shutterstock

Nedavno sprovedena studija došla je do zaključka koji su u potpunoj suprotnosti sa popularnim uverenjem da "tamni režim" rada (Dark mode), dostupan na uređajima, u aplikacijama i na web sajtovima – štedi energiju.

Pokazalo sa da vrlo često prebacivanje uređaja na Dark mod, čak i brže isprazni bateriju od standardnog "svetlog režima".

Da elektronski uređaji troše manje električne energije kada je pozadina prikaza aplikacija i sajtova tamna je potpuno tačno.

Međutim, studija koju je sproveo BBC Research & Development, otkrila je da čak 80 odsto ljudi koji koriste Dark mod, nakon što ga aktiviraju, pojačava osvetljenost ekrana mnogo više nego kada uređaje koriste u standardnom "svetlom" načinu rada.

I zato su se tada baterije uređaja brže praznile nego što je to slučaj kada su radili u "light" modu.

Izvor: Shutterstock

Dakle, vlasnici pametnih telefona i drugih uređaja sa ekranima i dalje mogu da nastave da koriste "tamni režim" rada, bilo zato što žele da uštede struju ili zato što im se to više sviđe. Ali ako zaista žele da im se baterija sporije prazni, trebalo bi da obrate pažnju na nivo osvetljenosti ekrana.

A osim same osvetljenosti ekrana, studija je takođe ponudila još neka rešenja koja mogu doneti uštede prilikom korišćnja pametnih telefona i računara.

Tako, na primer, surfovanje internetom na telefonu ili tabletu troši manje struje nego to isto na laptop ili desktop računaru. Takođe, povezivanjem laptopa sa monitorom, računar postaje veći potrošač nego kada se koristi njegov sopstveni ekran, što se može odraziti i na mesečni iznos računa za struju.

BONUS VIDEO: