End task

Tvorac Task Manager-a iskritikovao Microsoft: Ako su sadašnji zahtevi tako strogi, šta nas tek čeka

Autor Ilija Baošić

Bliži se kraj podrške Windows 10, a kontroverza o Windows 11 hardverskim zahtevima ne jenjava.

Izvor: YouTube / Dave's Garage

Programer Dejv Plamer, mnogima poznat i kao tvorac originalnog koda Task Manager programa, javno je iskritikovao Microsoft zbog hardverskih zahteva Windows 11 operativnog sistema.

Plamer je deo stare garde koja je razvijala MS-DOS i gradila temelje Windows-a. To ga ipak nije sprečilo da izrazi svoje nezadovoljstvo Microsoft-ovim planom za gašenje Windows 10 podrške. Prema njegovom mišljenju, najnovije verzije operativnog sistema više deluju kao "protivnik" nego kao pomoćnik korisniku.

Kontroverza oko hardverskih zahteva Windowsa 11 je, naravno, složenija. S jedne strane, Microsoft ima cilj da poveća bezbednosti uvođenjem obaveznog Trusted Platform Module (TPM) 2.0 čipa i novijih procesora. S druge strane, gomila računara koji su više nego sposobni i bez ikakvih problema rade sa Windows 10 sistemom se odbacuju jer im fali TPM 2.0 ili imaju procesor za koji Microsoft smatra da je prestar. Prema procenama, oko 240 miliona računara ostaće bez podrške i mogućnosti da pređe na Windows 11.

"Microsoft je i ranije ukidao podršku za stare sisteme", kaže Plamer. "Primeri su Windows XP i kasnije Windows 7. U tim slučajevima, razlog je uglavnom bio rastući trošak i sve veća tehnička komplikovanost održavanja bezbednosti i kompatibilnosti sa savremenim softverom i hardverom."

"Ali osećaj je drugačiji sa Windows 11. Mnogi računari koji ne ispunjavaju zahteve nisu nužno stari ili preslabi - jednostavno nemaju taj bezbednosni čip ili dovoljno novu arhitekturu procesora."

U takvim uslovima, s pravom se postavlja pitanje - šta nas čeka sa Windows 12 verzijom? Microsoft agresivno promoviše svoje Copilot+ računare, a nije teško zamisliti da će hardverska akceleracija za AI postati obavezna.

"Ako se ovakav trend nastavi", kaže Plamer, "moguće je da će sledeće verzije Windowsa imati još strože hardverske zahteve, zbog kojih još više današnjih ispravnih računara neće moći da se nadogradi."

Plamer priznaje da je TPM koristan za bezbednost, baš kao i druge novine koje Microsoft uvodi. Ali ostaje nejasno zašto korisnicima nije ostavljena opcija da se odreknu tih funkcija ako ih njihov hardver ne podržava - posebno jer bi posledice zbog elektronskog otpada mogle biti ogromne.

Vredi pomenuti i da mnogi korisnici jednostavno ne žele da pređu na Windows 11. Iako je hardverska kompatibilnost važna, to nije jedini faktor, a Windows 10 je sa 52,94% ukupnog broja Windows korisnika i dalje najpopularniji operativni sistem.

Tagovi