Google je poslušao izvršno naređenje američkog predsednika Donalda Trampa i u svojoj popularnoj aplikacija Maps preimenovao Meksički zaliv u "Američki zaliv" – ali samo za korisnike u SAD.
Vodena površina koja se graniči sa jugoistočnim delom Sjedinjenih Američkih Država, istočnom obalom Meksika i severozapadnim delom Kube i dalje se zove "Meksički zaliv" za korisnike aplikacije u Meksiku.
Međutim, ta regija je u svim ostalim delovima sveta označena sa dva imena, kao "Meksički zaliv (Američki zaliv)", odnosno na engleskom jeziku "Gulf of Mexico (Gulf of America)".
Iz Google-a objašnjavaju da, u ovom slučaju, slede "dugogodišnju praksu promene imena kada su ona ažurirana u zvaničnim vladinim izvorima". Tramp je naredio da se ime zaliva preimenuje samo nekoliko dana nakon što je 20. januara preuzeo dužnost.
Da je ova promena u američkoj administraciji i zaista postala zvanična, svedoči i činjenica da Federalna uprava za vazduhoplovstvo SAD u ponedeljak pokrenula proceduru ažuriranja svojih mapa i podataka kako bi one odražavale zvanične promene imena. Isto je potvrdio i Geološki topografski institut SAD (engl. United States Geological Survey – USGS).
Isti potez primenio je i Apple u svojoj Maps aplikaciji, koja od utorka takođe ime zaliva prikazuje kao Meksički. Korisnici u SAD sada novo ime mogu da vide na svojim iOS, iPadOS i macOS uređajima.
Američki mediji navode da će Apple postepeno nastaviti da uvodi novo ime za korisnike širom sveta.
Sprovođenje naredbe od strane oba tehnološka giganta, osim što kao i u slučaju Google-a ima veze sa "ažuriranjem u zvaničnim vladinim izvorima", može se dovesti u vezu sa činjenicom da su izvršni direktori Apple-a i Google-a Tim Kuk i Sundar Pičai bili u prvim redovima među šefovima tech kompanija koji su prisustvovali Trampovoj inauguraciji.
Imun nije ostao ni Microsoft, koji je takođe ažurirao svoje Bing mape. Kompanija je ime izmenila tako da na njima sada stoji samo – Američki zaliv.
Osim što je ova naredba samo jedna od mnogih koje je Tramp doneo u prvih dvadesetak dana svoje druge vladavine, on je takođe pokazala kolio brzo i koordinisano velike tehnološke kompanije mogu brzo da odreaguju na "mig" iz Bele kuće i prilagode se zvaničnim vladinim nalozima.
BONUS VIDEO: