Platforme

Ilon Mask – Trampov "ministar" za veštačku inteligenciju?

Bio je vodeći kritičar OpenAI-ja, ChatGPT-a i zagovornik moratorijuma na razvoj veštačke inteligencije, a onda je osnovao sopstvenu AI kompaniju – što neki vide kao Maskov lični interes, a drugi kao sukob intersa

Izvor: ANGELA WEISS / AFP / Profimedia

Od kako je Donald Tramp prošle nedelje pobedio na predsedničkim izborima u SAD, mediji postavljaju pitanje koju funkciju će u njegovom kabinetu obavljati najbogatiji čovek na svetu – Ilon Mask, koji mu je tokom kampanje pružao vatrenu podršku.

Kao pobornik bezbedne upotrebe veštačke inteligencije, Mask je tražio moratorijum na razvoj naprednih generativnih AI modela nakon što je predstavljen ChatGPT, kako bi se osmislile bezbednosne mere za njihov dalji razvoj i upotrebu.

Postao je vodeći kritičar OpenAI-ja, koji je taj chatbot i stvorio, iako je prethodno bio jedan od njegovih suosnivača, ali se kasnije razišao sa ostalima. Mask je kasnije osnovao sopstvenu AI kompaniju – xAI.

Zabog svih tih kontradiktornosti u njegovom odosu prema veštačkoj inteligenciji, njegovi kritičari tvrde da su svi njegovi stavovi o ovom potanju posledica njegovih sopstvenih interesa, ličnih i poslovnih.

Izvor: Tanjug/AP Photo/Patrick Semansky

I pored toga što Tramp još uvek nije zvanično stupio na funkciju, napori da se utiče na njegovu buduću politiku prisutni su od momenta kada je njegova pobeda postala očigledna.

Tu ni Mask nije izuzetak, pa je grupa koja zagovara i promoviše upotrebu veštačke inteligencije Amerikanci za odgovornu inovaciju (Americans for Responsible Innovation – ARI) pokrenula peticiju podrške Masku, sa ciljem da on postane Trampov specijalni savetnik za veštačku inteligenciju.

"Niko nije tako sposoban da pomogne Trampovoj administraciji da predvodi Ameriku u oblasti veštačke inteligencije, kao ilona Mask", ističe ARI, čiji cilje je da prikupi 10.000 potpisa podrške peticiji. A uprkos neospornoj činjenici da je Mask i sam poslovno "upleten" u rad na primeni veštačke inteligencije, iz ARI-ja tvrde da je taj sukob interesa moguće rešiti "odgovarajućim mehanizmima", piše The Verge.

Izvor: ANGELA WEISS / AFP / Profimedia

"Mask bi mogao da se postane šampion za bezbednost veštačke inteligencije u novoj američkoj administraciji", smatraju u ovoj organizaciji. Ipak, njen analitičar Dejvid Robusto kaže da Maska odlikuje "nedostatak specifičnosti koji sugeriše da se njegovo razmišljanje o ovoj temi razvija i da se još uvek može oblikovati javnom debatom o tom pitanju".

Mask je ranije tvrdio da će se Trampovoj administraciji pridružiti u ulozi koju je on stvorio, kao šef novog Odeljenja za vladinu efikasnost (Department of Government Efficiency – DOGE) kako bi smanjio troškove američku vladu.

Ako se to i dogodi, Mask u takvoj ulozi može da poštedi od finansijskih rezova iz federalne kase one agencije koje se bave bezbednosnom politikom veštačke inteligencije, kakva je Nacionalni institut za standarde i tehnologiju (NIST), smatraju u ARI-ju.

BONUS VIDEO: