Stiv Džobs nije uspeo da ubije Android, kako je hteo, ali je iOS i bez toga vrlo voljen operativni sistem.
Android je lansiran ubrzo nakon iOS operativnog sistema i u to vreme je Stiv Džobs jasno i javno rekao da želi da ga uništi.
Rivalstvo iOS i Android sistema i najčešće iPhone i svih ostalih telefona, ne računajući Windows Phone i sada Huawei uređaje od tada i zabavlja, ali i ljuti korisnike jedne i druge platforme širom sveta.
Danas, 14 godina nakon što je iPhone i svi ostali rivalstvo počelo jasno je da je svet izabrao stranu, onu koju nije zastupao Stiv Džobs, ali je iOS daleko od poraza!
Mi protiv njih. Zapad protiv Istoka ili žene protiv muškaraca. Tako nekako bi moglo da se opiše rivalstvo Apple i Google ekosistema. Korisnici su toliko očajni, da namerno smo tako rekli, i toliko ostrašćeni da je Google morao da ukine Google Maps Editor, jer je neki od “šaljivih“ korisnika na jednu od mapa stavio Android maskotu kako urinira po Apple logotipu…
Ovo je ekstreman primer, ali vam jasno govori o tome koliko su ljudi zastranili u nečemu što bi trebalo da bude puka stvar izbora i onoga što se nekom sviđa ili ne.
Ovde ne ulazimo u razloge zašto je to tako i da li Apple pravi manje ili više telefona ili je sam protiv svih. Ne, ovde se radi o tome koja zemlja ima više Android ili iPhone korisnika i to je to.
Electronics Hub izvršio je kvalitativnu analizu preko 350.000 tvitova u kojima su izneti pozitivni, neutralni i negativni stavovi u vezi sa iOS ili Android platformom, a u obzir je uzeto i sa kojeg uređaja su poslati, naravno. Nove brojke su tu i sigurni smo da će mnogi poželeti da se rasprave sa svima koji misle drugačije - Android dominira svetskom smartfon scenom.
Stiv Džobs imao plan, ali nije uspeo...
A celu ovo zbrku možda je započeo i sam Stiv Džobs. Odmah nakon što je predstavljen Android, tek nekoliko meseci nakon Apple smartfon sistema Stiv Džobs je bio vrlo eksplicitan: “Uništiću Android, jer je ukraden proizvod. Voljan sam da idem u termonukelarni rat zbog ovoga“. Stiv je slično razmišljao i na račun Windows operativnog sistema i Microsoft kompanije…
Danas je zato biranje Android ili iOS operativnog sistema kao odluka da li ćete navijati za Partizan ili Crvenu Zvezdu. iPhone korisnici cene jednostavnost i preciznost iOS sistema i gnušaju se zbrke koju im Android nudi s druge strane. Android korisnici žale iPhone korisnike, ne podnose zatvorenost iOS sistema i smatraju se kreativnijim i snalažljivijim osobama.
Globalnom ratu smartfona samo tri zemlje su ostale neodlučne i u njima je gotovo identičan broj korisnika iOS i Android telefona - Belorusija, Peru i Fidži. Ostale su se jasno odlučile i pobeda je u Android rukama trenutno. Od 145 zemalja, bez pomenute tri, 74 su odabrale Android, a 65 iPhone. Tesna pobeda i u procentima - 52 za Android i 48 za iPhone, ali ipak pobeda.
Severna Amerika se zeleni
Android je pobedio u SAD - 19 zemalja je odabralo iPhone, a 32 čak su stale uz Android po pozitivnim tvitovima. Kanada i Grenland su, takođe u Android timu i to značajnije, nego što je to slučaj sa SAD.
Podsetićemo vas da je SAD domovina i Android i iOS operativnih sistema!
Evropa izabrala Apple i iPhone
Velika petorka u Evropi mrsi konce Android pobednicima. Norveška, Finska, Francuska, Italija i Irska su dramatično na strani Apple ekosistema. Uz njih su i Švajcarska, Slovačka, Češka, Grčka, Belgija, Luksemburg, Estonija, Letonija, Rumunija, Bugarska, Grčka, Malta, Kipar, Danska, Jermenija i čak i Albanija.
Ipak, evropski deo Rusije, Španija, Nemačka, Poljska, Ukrajina, Portugalija, Velika Britanija, Austrija i Mađarska su u zelenom timu, kao i ostatak Evrope, osim Belorusije, koja je neodlučna.
Srbija u zelenom moru ka zapadu
U Srbiji vlada Android. Isto kao i u Severnoj Makedoniji, Hrvatskoj, BiH i Sloveniji. Srbiji je na ovoj mapi Kosovo oduzeto i nije obuhvaćeno istraživanjem uopšte.
Nažalost, Crna Gora nije obuhvaćena istraživanjem i baš nas zanima ko bi tamo pobedio!
U Južnoj Americi ima svega
Stvari su gotovo izjednačene na južnom američkom kontinentu - Kolumbija, Venecuela, Brazil i Čile biraju Android. Argentina, Bolivija i Ekvador biraju Apple.
Peru je ni tamo ni ovde, on je žut, neće da stane ni na jednu stranu.
Huawei ima novu zlatnu koku - Afriku
Afrika je još jedno mesto Android pobede - 17 zemalja je zeleno, a “samo“ 15 je u Apple taboru.
Ono što je najveće iznenađenje, ili možda nekome i nije, Huawei bi mogao uskoro da dramatično promeni stanje stvari na afričkom kontinentu. Kineski proizvođač je izuzetno popularan u Africi i za sada se još uvek vodi kao Android, ali će se slika nakon HarmonyOS prelaska, smatraju analitičari, značajno promeniti.
Bliski Istok i podela Turske
Najzanimljivije od svega je da azijski deo Turske preferira iPhone, dok evropski deo zemlje igra u Android timu, iako kad se sve sabere - iPhone osvaja Tursku!
Ukupno, na Bliskom Istoku Apple ima šest zemalja pod svojom kapom, a Android osam.
Azija, Australija i ostatak planete
Ovde je Android prevagnuo najtešnje - samo jedna zemlja je u korist Google sistema više od Apple-ovog i to 13:12.
Dva diva azijske regije - Kina i Indija - listom biraju Android, a tako je i sa Japanom, što bi možda moglo biti i iznenađenje, kao i Novi Zeland, Tajland Malezija ili Bangladeš i Šrilanka. Australija je izabrala iOS, kao i Hongkong, Singapur, Kambodža i Vijetnam.
U galeriji možete pogledati slike svih kontinenata i regiona, a u našoj anketi možete ostaviti svoj glas - za koji sistem ste se vi opredelili!