Skandal!

VIŠEMILIONSKA PREVARA KOJU APPLE SPROVODI: Ogorčen zbog toga što ga potkradaju, izneo sav prljav veš, a bogami ga ima!

Apple olako dopušta ove prevare, jedan programer se pobunio!

Izvor: MONDO / Apple

Poslednjih nedelja je programer Kosta Elefteriu na svom Twitter nalogu izdvajao aplikacije sa App Store prodavnice čija svrha je jedina bila da prevare korisnike.

Formula za svaku ovu aplikaciju je identična, one su bazirane na lažnim recenizijama i ocenama sa obmanljivom nedeljnom pretplatom.

Elefteriu je programer aplikacije FlickType, popularne tastature za Apple Watch sa kojom možete da kucate uz pomoć sata. On je i jedan od kreatora Flesky aplikacije koju je kupio Pinterest, kao i Blind Type koja je postala vlasništvo Google kompanije. Frustriran što Apple dopušta nefunkcionalne kopije njegove aplikacije, rešio je da žestoko udari po toj kompaniji.

"Pre samo nekoliko meseci, bio sam u mnogo boljoj poziciji od konkurencije. Dok su oni shvatili koliko je težak algoritam za automatsko ispravljanje, ja sam već puštao novu verziju moje tastature, koja je imala brzinu kucanja iPhone telefona. Pa kako su me pobedili? Prvo su napravili aplikaciju koja nalikuje tastaturi za satove, ali je praktično bila neupotrebljiva! Potom su počeli da se reklamiraju na društvenim mrežama Facebook i Instagram, koristili su moj promocionalni video, moje aplikacije, sa imenom mog proizvoda" - otkriva Kosta.

Kada su korisnici skinuli tu aplikaciju, prvi ekran bi bio u potpunosti crn, a na njemu se nalazilo dugme "Otključaj odmah". Jednom kada kliknete na to dugme, morali bi da platite pretplatu od 8 dolara nedeljno za aplikaciju koja ne radi. Ta aplikacija KeyWatch je uspela da zaobiđe i sistem ocenjivanja tako što je kupila lažne recenzije i dobijala lažne ocene, što je stvaralo sliku da je ta aplikacija zaista legitimna, prenosi 9to5mac.

Sudeći prema sajtu Appfigures, ta aplikacija je zaradila dva miliona dolara putem ove prevare: "Lažne ocene, lažne recenzije. Ovu prevaru su veoma brzo stavili na vrh pretrage, dok su poštene i marljive programere ostavili u prašini. Star problem koji nije lako rešiti, ali jedan koji je osnova toga što je App Store pretraga problematična" - ističe Elefteriu.

Kada je njegova objava privukla dovoljno pažnje, Apple je uklonio te i slične aplikacije iz svoje prodavnice. Ipak, ta kompanija nije preduzela drastičnije mere i slične aplikacije iste kompanije/programera su se i dalje nalazile u App Store prodavnici.

Od tad je ovaj programer isticao lažne aplikacije na ovoj prodavnici. On je postavio i objavu na Twitter društvenoj mreži "Kako uočiti prevaru koja zarađuje 5 miliona dolara godišnje na App Store prodavnici, u svega pet minuta". Ovog puta je pokazao drugu aplikaciju, Star Gazer+ koja ima prosečnu ocenu 4,4 i više od 80.000 glasova. 

Situacija je gotovo ista kao kod prethodne aplikacije, a Apple ne radi ništa povodom toga, te korisnici njihovih uređaja nasedaju na ove prevare misleći da su legitimne aplikacije. U priču se uključio još jedan programer, Marko Arment, koji smatra da je rešenje da se eliminiše nedeljna pretplata, što je očigledno zajedničko kod svih ovih aplikacija.

Da stvar bude još gora, Apple daje svojim korisnicima i lažan osećaj sigurnosti pošto reklamiraju da temeljno i redovno nadgledaju App Store prodavnicu.

Opisao je i kako proces kontaktiranja sa kompanijom Apple funkcioniše: 

"Stave vas u kontakt sa programerom sa kojima imate spor, dok oni nadgledaju vaš razgovor nadajući se da ćete sa njima razrešiti problem. Prevaranti sa kojima sam ja imao problem nisu ni bili preveliki, a moja žalba gotovo da nije ni procesuirana, nisam dobio odgovor od kompanije Apple povodom lažnog ocenjivanja i ocena. Samo sam dobio 'ukoliko vam se ne javimo, smatramo da je stvar razrešena'. Nakon tog odgovora smo privatno kontaktirali Apple, ali nismo dobili odgovor" - ističe Elefteriu.

Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.