Nova debata

WHATSAPP ŽELI I VAŠ OTISAK PRSTA, kažu da ćete tako biti bezbedniji!

Šta vi mislite o tome?

Izvor: YouTube/ Printscreen/ ColdFusion

Aplikacija WhatsApp radi sve što je u njihovoj moći kako bi uverila korisnike da su njihovi osetljivi podaci bezbedni i da mogu da veruju toj kompaniji.

Novi uslovi korišćenja koji su na kraju odloženi za 15. maj su već naneli štetu ovoj popularnoj aplikaciji koja je u veoma kratkom vremenskom intervalu izgubila više miliona korisnika.

Zbog brojnih kontroverzi vezanih za WhatsApp aplikaciju, sada se svaki potez te kompanije nalazi pod lupom javnosti, te se vodi polemika da li je takav potez dobar ili loš za korisnika. Ukoliko niste bili upoznati sa time, WhatsApp možete da koristite na računarima ili na internet pregledaču, a za pristup vašem nalogu preko ovakvih načina vam je bilo potrebno da skenirate svojim telefonom QR kod sa kojim bi potom aktivirali vaš nalog.

U želji da zaštiti vaš nalog, WhatsApp kompanija je donela odluku da će korisnik u budućnosti morati biometrijskim podacima da potvrdi svoj identitet ukoliko želi da koristi njihove usluge preko računara ili internet pregledača. Putem istih bi uz pomoć svog mobilnog telefona povezali vaš nalog sa tim uređajima ili browser-om (internet pregledačem). Iz te kompanije ističu da su doneli takvu odluku pošto smatraju da je ona dodatni nivo zaštite.

Pod biometrijske podatke spadaju podaci kao što su otisak prsta i prepoznavanje uz pomoć lica. Zanimljivo je da WhatsApp aplikacija za Android telefone ne poseduje identifikaciju uz pomoć prepoznavanja lica, već samo uz otisak prsta, dok korisnici iOS uređaja mogu da predaju i svoj FaceID. Kako ne bi nastala konfuzija ili ukoliko naletite na neku dezinformaciju, treba istaći da korisnici koji nemaju aktiviran ovakav sloj zaštite i dalje mogu preko QR koda da pristupe svom nalogu, ali svi oni koji su već dali te podatke WhatsApp aplikaciji moraju uz pomoć istih da povežu svoj nalog na svim uređajima!

Ova novina je izazvala novu debatu među korisnicima društvenih mreža, iz te kompanije ističu da nema razloga za brigu, te napominju da WhatsApp ne može da prikupi biometrijske podatke korisnika zato što iste obezbeđuje API (Application Programming Interfaces). Ipak,podsećamo na slučaj kada je kompanija Facebook prikupljala biometrijske podatke korisnika!

Kada je u pitanju sigurnost naloga za sve korisnike koji žele da njihove usluge koriste preko laptopova i računara, WhatsApp je bez ikakve sumnje u pravu. Ipak, zbog štete nanešene zbog spornih uslova korišćenja mnogi korisnici su stvorili svoje mišljenje o ovoj aplikaciji.

Kako se veliki broj korisnika 'prešaltalo' na konkurentske aplikacije kao što su Signal ili Telegrammalo toga WhatsApp nudi korisnicima, a čega nema kod rivala (skoro sve ključne stavke WhatsApp-a poseduju i te dve aplikacije). WhatsApp će morati da ponudi mnogo više od biometrijskih podatka kako bi nadoknadila načinjenu štetu.

Da li vi verujete ovoj aplikaciji?

Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.