Detaljna analiza trenutno najpopularnije aplikacije pokazala da bi odmah trebalo da je svi obrišemo sa svojih uređaja. Evo o čemu se radi…
TikTok je trenutno u naletu popularnosti i prema mnogim prodavnicama aplikacija najpopularnija je društvena mreža trenutno sa najvećim brojem preuzimanja.
Ova aplikacija odavno je popularnija i od Facebook društvene mreže na mnogim tržištima.
Ipak korisnike TikTok-a pozivaju da odmah obrišu ovu aplikaciju, nakon što je neko uspešno razložio platformu i otkrio da ona navodno krade lične podatke korisnika.
Kineska aplikacija za objavljivanje i deljenje kratkih videa posebno popularna među tinejdžerima nije ništa drugo nego "usluga prikupljanja podataka maskirana kao društvena mreža", tvrdi korisnik Reddit društvene mreže, koji je metodom obrnutog inženjeringa analizirao aplikaciju. "Ako postoji API (tzv. programsko okruženje aplikacije) za prikupljanje informacija o vama, vašim kontaktima ili uređaju... pa, oni ga koriste", napisao je između ostalog u podužoj objavi koja je postala viralna.
Aplikacija navodno prati hardver telefona korisnika, a to znači vrstu procesora, ID kompletnog hardvera, potrošnju memorije i prostor na disku - kao i ostale aplikacije, koje su korisnici instalirali nakon TikTok instalacije. Otkrio je i kako aplikacija ima nekoliko različitih zaštita, koje sprečavaju korisnike da naprave ono što je on nekako uspeo. "Ponašanje aplikacije lagano se menja, ako ona otkrije da pokušavate da shvatite šta aplikacija radi i prati", napisao je.
Poređenja radi, isto je uradio i s drugim popularnim društvenim mrežama kao što su Facebook, Instagram i Twitter, za koje kaže kako su podaci, koje one prikupljaju neznatni u odnosu na TikTok. Kaže i da TikTok korisnicima pruža "ukus viralnosti" kako bi ostali na platformi. "Vaša prva objava verovatno će odmah dobiti puno lajkova, bez obzira na to koliko je dobra", i dodaje da većina korisnika nastavlja da "hvata zmaja" svojim sledećim objavama i učešćima u izazovima, koji su posebno popularni na toj mreži.
Ukazao je i na "jezive starce", koji imaju direktan pristup deci na aplikaciji. "Lično sa prisustvovao (i prijavio) nekim veoma sumnjivim stvarima", napisao je.
Inače, vlasti u Indiji, glavnom međunarodnom tržištu TikTok aplikacije, nedavno su u nastavku eskalacije tenzija između dve zemlje zabranile niz kineskih aplikacija, uključujući i tu platformu, jer, kako tvrde, predstavljaju "pretnju suverenitetu i integritetu" njihove države.
TikTok je zabranjen i u Pentagonu, američkoj mornarici i u drugim državnim institucijama SAD, koje ovu aplikaciju smatraju pretnjom po privatnost korisnika.
Da li ćete obrisati TikTok?
Budite informisani bolje od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.