Ne znate šta da upišete, evo vam ideja!
Domaća industrija video-igara je u prethodnom periodu ostvarila izuzetan rast i godišnje prihode između 80 i 120 miliona evra, mahom sa stranih tržišta, saopštila je danas Inicijativa Digitalna Srbija.
Najaviljeni su i univerzitetski programi u toj oblasti na Univerzitetu umetnosti u Beogradu i na Univerzitetu u Kragujevcu.
U okviru projekta Master 4.0, Ministarstvo prosvete je na javnom konkursu dodelilo sredstva da programe organizuju Univerzitet u Kragujevcu koji je već upisao prvu generaciju od 25 studenata, dok se upis na beogradski program koji zajednički sprovode Univerzitet umetnosti i Matematički fakultet u Beogradu očekuje od naredne školske godine, rečeno je na konferenciji PlayCon.
U Srbiji danas ima više od 100 kompanija i timova koji se profesionalno bave razvojem igara - i zapošljavaju više od 2.000 ljudi.
Ipak, skoro svi oni su svoje formalno stečeno znanje iz drugih oblasti morali da unapređuju uglavnom kroz neformalne kanale, učeći na internetu ili kroz sam posao jer do nedavno nijedan univerzitetski program nije pripremao svoje studente za posao u gejmingu.
Aleksandra Jovanić sa beogradskog Univerziteta umetnosti najavljuje da će njihovi kratki programi obuhvatiti potpuno različite oblasti koje se međusobno poklapaju, odnosno povezani su tehnički predmeti koje će ponuditi Matematički fakultet, dok će umetničke predmete držati predavači sa različitih fakulteta Univerziteta umetnosti.
Ona je dodala da su programi kreirani zajedno sa stručnjacima iz prakse i da je ostvarena bliska saradnja sa kompanijama Nordeus, Crater Studio, Two Desperados i Playrix RS.
"Na taj način ćemo ojačati izuzetno važnu sponu između studenata i stvarnog radnog okruženja“ - naglasila je Jovanićeva i podvukla da će prijavljivanje zainteresovanih kandidata za dva kratka programa u Beogradu - „3D dizajn za video-igre“ i „Zvuk u video-igrama“ - početi 1. februara sledeće godine, prenosi Tanjug.
Univerzitet u Kragujevcu otvoriće prijave za svoj kratki program „Razvoj kompjuterskih igara“ mesec dana kasnije.
Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.