Gaming

Protiv igranja video-igara: Uvode policijski čas da bi spasili mlade!

Kineske vlasti uvode policijski čas za igranje onlajn igara u pokušaju da smanje zavisnost mlađe populacije od video-zabave.

Atari ST.
Izvor: MONDO / Željko Svitlica

Kineska administracija za štampane medije i publikacije objavila je šest novih smernica, koje naziva "Obaveštenje o sprečavanju maloletničke zavisnosti od onlajn igara".

Nova pravila zahtevaju od Kineza da se registruju u onlajn bazu kineskih igrača, koristeći svoja prava imena uz faksimil lične karte.

Ubuduće, mlađi od 18 godina neće smeti da igraju video-igre između 10 uveče i osam ujutru, a dnevno će smeti da se bave video-igrama samo 90 minuta. Policijski čas će biti blaži za praznike i vikende, kad će mlađi kineski igrači smeti da igraju do 180 minuta. Uz policijski čas, uvodi se i maksimalni iznos, koji deca do 16 godina mogu da potroše na onlajn igre.

Mališani će smeti da potroše 200 juana, što je oko 30 dolara, a deca između 16 i 18 godina moći će da potroše dvostruko toliko - 400 juana. Industrija onlajn igara u velikoj je ekspanziji u Kini zadnjih nekoliko godina, pa su vlasti bile primorane da uvedu mere, kako bi suzbile zavisnost od video-igranja.

Problemi, koje takva zavisnost može izazvati su psihički i mentalni, a mogu da utiču i na odrastanje maloletnika, objašnjava kineska administracija. Prema istraživanju marketinške kompanije NJuzoo, Kina je drugo najveće tržište za "onlajn" video-igre na svetu, iza SAD, ali se očekuje da ga nadmaši već u 2020. godini.

Dvadesetšestogodišnji muškarac iz severne Kine je 2007. pronađen mrtav nakon što je sedam dana bez prekida igrao video-igre, dok je tridesetdvogodišnji Tajvanac 2015. nađen mrtav posle trodnevne video-igranke bez prestanka, navode agencije.

Čekamo vaše komentare ispod vesti i na Facebook, Twitter i Instagram mreži.