Ni kap za volanom!

Ove kamere bez greške prepoznaju pijane vozače: Veštačka inteligencija u sekundi šalje dokaze policiji

Autor Miloš B. Jovanović

Sistem prvobitno projektovan za otkrivanje vozača koji za volanom koriste telefone ili ne vezuju pojaseve, značajno je unapređen kako bi i sam mogao značajno da unapredi bezbednost u saobraćaju

Izvor: Ilustracija, Shutterstock

Pilot projekat pokrenut u Velikoj Britaniji koristi veštačku inteligenciju da bi one koji za volan sedaju pod dejstvom alkohola eliminisao iz saobraćaja. Reč je od sistemu kamera koji koriste AI tehnologiju da bi prepoznale potencijalno pijane vozače i potom policiju odvele do njihove tačne lokacije.

Sistem je prvobitno projektovan za otkrivanje vozača koji za volanom koriste telefone ili ne vezuju pojaseve, ali je potom unapređen da mogao da otkrije i one koji su se u vožnju upustili sa kojim promilom više u krvi.

Autori projekta, inicijative Vision Zero South West, pilot projekat trenutno sprovode u oblastima Devona i Kornvola, na krajnjem jugu Engleske, sa ciljem da smanje broj saobraćajnih nesreća sa smrtnim ishodom, piše britanski Auto Express.

Za razliku od klasičnih saobraćajnih kamera koji snimaju manje prekršaje, nakon čega se kazna počiniocima šalje na kućnu adresu, AI kamere ne izdaju kazne automatski. Snimljeni dokazi se šalju policiji, koja potom locira pijane vozače, zaustavlja ih i testira one koje je sistem označio kao sumnjive.

Izvor: Ilustracija, Shutterstock

Devon i Kornvol su izabrani za testiranje zbog velike mreže puteva u ukupnoj dužini od oko 22.500 kilometara, što znači da saobraćajna policija ne može da bude u isto vreme na svim mestima na kojima se prekršaji dešavaju. Tehnologija zasnovana na veštačkoj inteligenciji zbog toga predstavlja ključnu podršku za policijske patrole na terenu.

Inače, AI kamere su proizvod australijske kompanija Acusensus, a njen osnivač se u ovaj posao upustio nakon što je njegvo prijatelj poginuo u saobraćajnoj nesreći zbog vozača koji je za volanom koristio telefon.

Ovo je značajan iskorak ka većoj bezbednosti u saobraćaju, koji omogućava brzo i jednostavno prepoznavanje rizičnih vozača pod dejstvom alkohola, čime se smanjuje potrebu za nasumičnim alkotestiranjem, prenosi AutoKlub. Nakon uspešnog testiranja u Engleskoj, ovakvi sistemi bi mogli da se nađu i u široj primeni u drugim delovima sveta.

BONUS VIDEO: