Ilon Mask, prvi čovek kompanije SpaceX, izneo je ambiciozan plan za odlazak čovečanstva na Crvenu planetu.
U objavi koja je "zapalila" društvenu mrežu X, Ilon Mask je izneo ambiciozan plan o budućnosti misije odlaska na Mars. Kako tvrdi milijarder, prve rakete bez posade mogle bi da polete već za dve godine, a uspeh tih misija će biti ključan za prvu ljudsku posetu Crvenoj planeti.
"SpaceX planira da bez posade lansira oko pet Starship letelica na Mars u naredne dve godine. Ako sve slete bezbedno, to znači da će misije sa posadom biti moguće za četiri godine. Ukoliko naletimo na izazove, misije sa posadom će biti odložene za još dve godine", kaže Mask.
Kako je putovanje na Mars moguće samo na svake dve godine, kada je ova planeta najbliže Zemlji, to značajno povećava složenost misije. Ipak, milijarder tvrdi da će svaku priliku za poletanje iskoristiti da pošalje eksponencijalno veći broj letelica.
"Bez obzira na uspeh sletanja, SpaceX će sa svakom prilikom za putovanje eksponencijalno povećavati broj letelica koje putuju na Mars . Želimo da svakome ko želi da postane svemirski putnik omogućimo da ode na Mars! To znači vi, vaša porodica ili prijatelji – bilo ko ko sanja o velikoj avanturi", tvrdi prvi čovek kompanije SpaceX. "Vremenom će na hiljade Starship letelica putovati na Mars, i to će biti veličanstven prizor! Možete li to da zamislite? Vau".
Ostaje nam da vidimo da li su postavljeni rokovi realni, ali čini se da Mask želi da iskoristi pozitivan momenat u kojem se čovečanstvo nalazi: "Osnovno egzistencijalno pitanje je da li će čovečanstvo postati multiplanetarno na održiv način, pre nego što se na Zemlji desi nešto što bi to sprečilo, poput nuklearnog rata, supervirusa ili kolapsa populacije, što bi oslabilo civilizaciju do tačke gde bi izgubila sposobnost da šalje svemirske brodove sa zalihama na Mars".
Odlazak na Mars nije jedina misija na kojoj će Starship letelice biti upošljene. NASA će ih takođe koristi u okviru misije povratka ljudi na Mesec, koja bi najranije trebala da se desi u septembru 2026. godine.
Pogledajte kako izgleda fabrika u kojoj SpaceX pravi Starship letelice: