Rizik raste dok se Sunce približava maksimumu solarnog ciklusa.
Tokom narednih meseci, Zemlja i njeni stanovnici mogli bi biti svedoci značajnog povećanja solarne aktivnosti, povezane sa vrhuncem solarnog ciklusa našeg Sunca. Ovo se manifestuje pojavom brojnih sunčevih pega, ali i formiranjem solarnih oluja.
Sunčeve pege nastaju kao rezultat složenih procesa unutar Sunca. Unutar zvezde se odvija konvekcija – vrela plazma se diže ka površini, zatim se hladi i ponovo pada nadole. Ovo kretanje dovodi do stvaranja moćnih magnetnih polja. Ponekad se nekoliko takvih polja isprepliće, stvarajući magnetnu "zamku" za plazmu koja ostaje na površini Sunca i hladi se, što dovodi do pojave tamnih pega.
Aktivnost sunčevih pega je ciklična i dostiže svoj vrhunac svakih 11 godina. Trenutno se Sunce približava sledećem takvom vrhuncu, koji se očekuje krajem ove ili početkom 2025. godine. Tokom ovog perioda, broj sunčevih pega i intenzitet solarnih oluja značajno će se povećati, jer povećanje njihovog broja takođe povećava rizik od nastanka solarnih baklji.
Solarne baklje i izbacivanje koronalne mase, uzrokovano ovim procesima, može uticati na Zemlju, izazivajući aurore i potencijalno ometajući rad satelita, radio veze i stabilnost električnih mreža.
Iako je većina sunčevih pega previše mala da bi bila vidljive bez pomoći specijalne optike, neke od njih dostižu prečnik veći od 40.000 kilometara, što ih čini vidljivim sa Zemlje "golim okom". Naravno, za bezbedno posmatranje ovakvih pega neophodna je namenska zaštitna oprema, kao što su naočare za solarno pomračenje ili staklo za zavarivanje sa stepenom zatamnjenja broj 14 ili više.
Tokom narednih nekoliko meseci, pa čak i nakon dostizanja solarnog maksimuma, može se očekivati pojava novih džinovskih sunčevih pega, koje će verovatno postati jedni od najvećih objekata koji mogu biti posmatrani u Sunčevom sistemu bez skupocene opreme.