ISRO je potvrdio da je rover Pragyan uspešno otpušen sa lendera, čime je započeta misija istraživanja lunarne površine.
Satima nakon uspešnog sletanja Chandrayaan-3 letelice na Mesec, panel na strani lendera se spustio poput rampe kako bi omogućio malom roveru, teškom 26 kilogama, da izađe.
Indijska organizacija za svemirska istraživanja (ISRO) je rano jutros potvrdila na društvenoj mreži X (Twitter) da je rover Pragyan bezbedno otpušten sa lendera Vikram, čime je započeta misija istraživanja lunarne površine.
Podsetimo, nakon pada ruske letelice Luna 25, koja je u okviru prve ruske lunarne misije nakon 47 godina trebala da postane prva letelica na Mesečevom južnom polu, Indija je uspela da uradi ono što Rusi nisu. Uprkos neravnom terenu prepunom kratera, indijski naučnici su uspeli da pronađu regiju koja je pogodna za meko sletanje lendera teškog 1752 kilograma, čime je ispisana nova stranica istorije.
Šta je dalja misija
Uspešno sletanje je bilo samo jedan od koraka Chandrayaan-3 misije, a nastavak se sastoji od nekoliko kritičnih faza. Prvi izazov jeste demonstriranje roverove sposobnosti da manevriše neravnim terenom na južnom polu našeg prirodnog satelita. Prvi rezultati ovog zadatka još nisu objavljeni, ali ako rover bude uspešan, kretaće se brzinom od 1 cm u sekundi, a na tlu će ostavljati konturu logotipa ISRO agencije, koji je utisnut na njegovih šest točkova.
Nakon toga, rover će imati dve nedelje za istraživanje lunarnog regolita, vršeći različite analize. Lender i rover će u tom periodu izvesti i različite eksperimente koristeći skup naprednih naučnih instrumenta.
Ovaj kratki operativni prozor potiče od teških uslova koji vladaju u regionu Mesečevog južnog pola. Zbog mračnih uslova i temperature koja može da padne na -230 °C, funkcionisanje instrumenata je značajno otežano.
Podaci koje rover prikupi će pomoću lendera biti preneti naučnicima na Zemlji, a očekuje se da će rezultati analiza i eksperimenata biti ključni za dalje razumevanja Meseca, kao i njegovog južnog pola.
Ono po čemu je ova regija posebno interesenta jeste prisustvo rezervoara vodenog leda i drugih važnih resursa, što bi moglo da bude ključno za opstanak budućih kolonizatora, jer bi led mogao biti iskorišćen za pravljenje raketnog goriva, kiseonika, kao i vode za piće.
BONUS VIDEO: