Istorija

Istorija je ispisana: Indija je prva zemlja koja je sletela na južni pol Meseca!

Više od sedam miliona ljudi je uživo gledalo prenos sledanja Chandrayaan-3 letelice na površinu Meseca.

 Izvor: YouTube / ISRO Official

Indija, najmnogoljudnija zemlja na svetu, danas je ispisala istoriju i postala prva država koja je sletela na južni pol Meseca!

Ova azijska država je neočekivano dobila i iskoristila šansu da zlatnim slovima ispiše istoriju istraživanja svemira nakon što je Rusija u sličnom pokušaju u subotu izgubila kontakt sa letelicom Luna 25, a u nedelju, 20. avgusta, saopštila da se srušila na Mesec.

Po planu, indijska letelica je danas, 23. avgusta, dotakla površinu Meseca u 14.34 časova po našem vremenu, što je ovu zemlju učinilo tek četvrtom, nakon Sovjetskog Saveza, SAD i Kine, koja je uspešno sletela na Zemljin prirodni satelit, ali prvom koja je to učinila u blizini južnog pola.

Ovo nije bio prvi pokušaj Indije da sleti na Mesec. Najmnogoljudnija zemlja na svetu je 2019. godine doživela neuspeh kada je Chadrayaan-2 letelica doživela probleme tokom spuštanja, nakon čega se "zabila" u tlo.

Izvor: ISRO

Poučeni ovim neuspehom, Chandrayaan-3 misija je protekla izuzetno glatko. Letelica je lansirana 14. jula, a uspešno je ušla u lunarnu orbitu 5. avgusta. Vikram lender se 17. avgusta odvojio od pogonskog modula, čime su započete poslednje pripreme pred sletanje u blizini južnog pola meseca, za koji se smatra da je bogat vodenim ledom.

Vikram će nakon sletanja otpustiti mali rover nazvan Pragyan, nakon čega će ova dva robota proučavati svoju okolinu koristeći različite naučne instrumente u naredne 2 nedelje.

"Ovo je trenutak bez presedana", kaže premijer Indije Narendra Modi. "Ovo je trenutak za novu Indiju u razvoju. Ovo je trenutak za 1,4 milijarde Indijaca". 

Sletanje uživo

Ovaj istorijski poduhvat Indije je ceo svet mogao da prati preko zvaničnog YouTube kanala ISRO agencije, a koliko je interesovanje bilo veliko najbolje pokazuje podatak da je strim gledalo više od sedam miliona ljudi.