Džejms Veb teleskop snimio je najudaljeniju zvezdu ikada. Irendel se nalazi 28 milijardi svetlosnih godina od Zemlje, a smatra se da je postojala u prvoj milijardi godina svemira.
Astronomi su uz pomoć Džejms Veb svemirskog teleskopa uspeli da snime najudaljeniju zvezdu do sada.
Zvezda Irendel je toliko udaljena od Zemlje, da se procenjuje da je njena svetlost koju Džejms Veb teleskop beleži, emitovana tokom prve milijarde godina postojanja univerzuma. Podsećamo, svemir je star oko 13,8 milijardi godina.
Ranije procene nagoveštavale su da je zvezda Irendel udaljena 12,9 milijardi svetlosnih godina, ali zbog širenja svemira i dužine "putovanja" svetla, astronomi sada veruju da je zvezda Irendel trenutno udaljena 28 milijardi svetlosnih godina od Zemlje.
Ime ove zvezde izvedeno je iz staroengleskog, i znači "jutarnja zvezda" ili "svetlost koja se uzdiže". Irendel je prvi put primećena od strane teleskopa Habl prošle godine.
Ova neverovatno udaljena zvezda svetlija je milion puta od našeg Sunca, i dva puta vrelija. Nalazi se u galaksiji Luka izlaska sunca i astronomi su uspeli da je snime samo zahvaljujući masivnom skupu galaksija, WHL0137-08, koji se nalazi između nje i Zemlje. Ovaj skup galaksija "uveličao" je Irendel tako da teleskop Džejms Veb može da je snimi.
U pitanju je fenomen nazvan gravitaciono sočivo. Dešava se kada se bliski objekat ponaša kao "lupa" za udaljeni. Gravitacija povećava i krivi svetlost udaljenih galaksija u pozadini, što znači da je u ovom slučaju, pojačala svetlost Irendela za više hiljada puta.
Masivne zvezde kao što je Irendel obično imaju i prateće zvezde. Astronomi nisu mislili da će uspeti da ih zabeleže, ali boje koje je Džejms Veb teleskop zabeležio sugerišu moguće prisustvo crvene, relativno hladne zvezde.
Pogledajte video:
Pogledajte i BONUS VIDEO:
(SmartLife)