5 maha

SAD u svoj arsenal dodaju hipersonične rakete koje "dišu"

Autor Ilija Baošić

Projektil ubrzava do 5 maha koristeći kiseonik u svom okruženju.

Izvor: Raytheon Technologies

Američko vazduhoplovstvo je zvanično odabralo kompaniju Raytheon Technologies, koja će u saradnji sa Nortrop Grumman korporacijom raditi na razvoju hipersonične ofanzivne krstareće rakete (HACM), navodi se u saopštenju.

"HACM je moćan primer razvoja i integracije borbenih sposobnosti zajedno sa našim partnerima od samog početka", rekao je general Braun, načelnik štaba američkog vazduhoplovstva. "HACM će našim komandantima obezbediti taktičku fleksibilnost, ugrožavajući bitne mete, dok se bombarderi pripremaju za druge strateške ciljeve".

SCIFiRE, udruženi istraživački sporazum SAD i Australije, pomogao je u dizajniranju prvog projektila ove vrste, a američko vazduhoplovstvo je stavilo snažan naglasak na poboljšanje interoperabilnosti sa saveznicima i partnerima, kako bi održali prednost u odnosu na strateške rivale. Kao dokaz, SAD su kompaniji Raytheon Technologies dodelile ugovor vredan 985.348.124 dolara za razvoj i demonstraciju HACM prototipa.

Šta je HACM

HACM je projektil na mlazni pogon koji "diše". Nadzvučni nabojnomlazni motori, koji omogućavaju produženi let pri hipersoničnim brzinama od 5 maha, koriste veliku brzinu projektila da fizički komprimuju ulazni vazduh pre sagorevanja.

Ove brzine omogućavaju hipersoničnom projektilu, kao što je HACM, da dostigne svoje ciljeve brže od uporedivih konvencionalnih projektila, a verovatno imu omogućava i da izbegne neprijateljske odbrambene sisteme.

"HACM predstavlja novu klasu strateški važnog oružja za američku vojsku", kaže Meri Petrišin, predsednica Northrop Grumman Defense Systems. "Naša tehnologija pogona uvodi novu eru za brže, izdržljivije i veoma sposobne projektile".

Tagovi