Pandemija i kriptovalute su uticali na veliku globalnu nestašicu čipova, što je za posledicu imalo veliku potražnju za malim brojem PlayStation i Xbox konzola koje su stigle u prodaju.
Usred velike pomame za konzolama, šesnaestogodišnjak Maks Hejden iz Nju Džersija, SAD je primetio da cene konzola rastuiz dana u dan i odlučio da počne da se bavi preprodajom. Na početku je kupio nekoliko konzola, koje su se regularno prodavale za po 500 dolara, da bi ih kasnije prodavao i za po 1.100 dolara, ostvarujući finu zaradu na njima.
Lepa zarada
Sa preko 1,7 miliona od prodatih konzola, Maks je zaradio više od 110.000 dolara prostom kupovinom i prodajom konzola do kojih je bilo teško doći zbog nestašice i pandemije.
Pored konzola Maks je dosta kupovao i prodavao spoljne grejalice za baštu i Pokemon kartice. Maks je bio toliko uspešan da sada iznajmljuje skladište i plaća svoja dva prijatelja 15 dolara na sat da mu pomognu da nastavi sa svojim biznisom koji i dalje raste.
Maks nije jedini koji je iskoristio novonastalu situaciju da zaradi malo novca, jer je veliki broj preprodavaca uvideo potencijal kupovine i prodaje stvari do kojih se teško dolazi. Potražnja za konzolama je nastala zbog pomenute nestašice čipova, koja je pogodila proizvođače od onih koji prave televizore, mobilne telefone, preko konzola do automobila. Usred nestašice Sony i Microsoft su predstavili svoje konzole, ali ne nestašica preko noći duplirala njihove cene. Nešto slično kao sa grafičkim kartama i kriptovalutama.
Rupa koja je nastala u procesu snabdevanja zbog pandemije, kada su mnoge fabrike prestale da rade još uvek se oseća i proizvođači ne stižu da naprave dovoljno čipova za sve svoje kupce. Iako se proizvodnja vratila u normalu, velika potražnja je dodatno opteretila ceo lanac snabdevanja i produbila jaz koji se polako smanjuje, ali prema stručnjacima, neće skoro nestati.
Prema jednom od izveštaja o prodaji iz aprila meseca PlayStation je najbrže prodavana konzola u istoriji SAD sa 4,5 miliona prodatih konzola u 2020. (premijera je bila u novembru) i još 3,3 miliona u periodu od januara do marta 2021. godine.