Propast

Pad kriptovaluta srezao severnokorejski budžet za razvoj nuklearnog oružja

Autor Ilija Baošić

Vrednost severnokorejskih zaliha je pala sa 170 miliona na 65 miliona dolara.

Izvor: YouTube / Paektusan Revolutionary Army / Screenshot

Ponor kriptovaluta nije uticao samo na transakcije i investitore koji su bili optimistični u pogledu evolucije digitalne imovine. Na drugim mestima, oštar pad vrednosti glavnih kriptovalute imao je neočekivani efekat - izbrisao je veliki deo ukradenih sredstava koje je Severna Koreja koristila za svoj nuklearni raketni program.

Još 2018. godine, jedan američki državljanin sa sedištem u Singapuru i član Ethereum fondacije, savetovao je Severnu Koreju o tome kako da koristi kriptovalute, ne bi li zaobišla sankcije SAD. Sada ga čeka više od pet godina zatvora, dok je zemlja prikupila milione vrednih kriptovaluta koje su pomogle u finansiranju njenog programa razvijanja nuklearnog naoružanja.

Međutim, manje poznata posledica nedavnog kraha kripto tržišta je da su i severnokorejski fondovi takođe potonuli. Prema nedavnom izveštaju UN-a, zemlja se u velikoj meri oslanja na ukradene digitalne tokene za svoje aktivnosti razvoja i testiranja oružja, tako da svaka značajna fluktuacija u ceni može da ih finansijski unazadi.

Analitička kompanija Chainalysis je rekla je agenciji Reuters da severnokorejska zaliha kriptovaluta sada vredi 65 miliona dolara - što je oštar pad vrednosti sa 170 miliona dolara u periodu od samo šest meseci. Sredstva su dobijena putem najmanje 49 hakovanja koje je sponzorisala država između 2017. i 2021. godine, i verovatno predstavlja samo mali iznos od ukupnog iznosa koji tek treba da se opere.

Ranije ove godine, američko ministarstvo finansija, zajedno sa kompanijama Chainalysis i Elliptic, potvrdilo je sumnje da severnokorejska Lazarus grupa stoji iza jedne od najvećih pljački kriptovaluta do sada. ETH i USDC tokeni, vredni oko 615 miliona dolara, su ukradeni iz Ronin mreže, koja služi kao infrastruktura za popularnu igru pod nazivom Axie Infinity. Međutim, ta sredstva su od tada izgubila skoro dve trećine vrednosti.

Međunarodna kampanja za ukidanje nuklearnog oružja procenjuje da Severna Koreja troši oko 640 miliona dolara godišnje na razvoj i održavanje svog nuklearnog arsenala. Pretvaranje ukradenih kriptovaluta u gotovinu nije baš lako, a brokeri koji su voljni da daju novac, to čine znatno ispod tržišne vrednosti.

Kada su zamoljeni za komentar, predstavnici zemlje u ambasadi u Londonu odbacili su izveštaj kao "potpuno lažnu vest“.

How North Korean Hackers Allegedly Stole Billions and Got Away
Izvor: Smart Life/ @VICE Asia