Cilj konferencije je da se kroz diskusije i debate o ključnim aspektima energetske tranzicije u Srbiji identifikuju mogućnosti, izazovi i perspektive u oblasti obnovljivih izvora energije, nuklearne energije i e-mobilnosti
Konferencija "Energetska tranzicija Srbije - inovacije i implementacija u organizaciji kompanije Wireless Media Group u okviru višegodišnjeg serijala konferencija "Re-set Summit", održava se u četvrtak, 30. maja, u Privrednoj komori Srbije, a partneri ovog projekta su Elektroprivreda Srbije, Siemens Energy, MT-Komex i Ford.
Cilj konferencije je da se kroz diskusije i debate o ključnim aspektima energetske tranzicije u Srbiji identifikuju mogućnosti, izazovi i perspektive u oblasti obnovljivih izvora energije, nuklearne energije i e-mobilnosti. Konferencija okuplja predstavnike Vlade Republike Srbije, regulatornih tela, relevantnih institucija iz oblasti energetike, renomirane stručnjake, kao i predstavnike industrije i finansijskih institucija koji zajedničkim delovanjem doprinose inkluzivnoj, pravednoj i pravičnoj energetskoj tranziciji.
Konferenciju pod nazivom "Energetska tranzicija Srbije - Inovacije i implementacija" u kojoj će kroz četiri panela eminentni stručnjaci sagledati trenutno stanje, izazove i razvojni potencijali Srbije na putu energetske tranzicije i identifikovati ključne korake ka ostvarivanju definisanih ciljeva, otvoriće ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović, Nj.e. Emanuele Žiofre, ambasador i šef Delegacije EU u Srbiji, Nj.e. Akira Imamura, ambasador Japana u Srbiji i Nikola Pontara, direktor Kancelarije Svetske banke u Srbiji.
Naziv prvog panela je – ENERGETSKA EFIKASNOST I DEKARBONIZACIJA, na kom će panelisti diskutovati na sledeće teme:
- Uticaj CBAM regulative na sektor proizvodnje električne energije,
- Energetska efikasnost kao vodeći faktor dekarbonizacije,
- Investicije u prenosne sisteme električne energije,
- Izazovi i prepreke u daljem sprovođenju mera energetske tranzicije.
Drugi panel biće INVESTICIJE U OIE, a učesnici konferencije će diskutovati o načinima finansiranja projekata energetske efikasnosti, investicionim mogućnostima i ekonomskim efektima obnovljivih izvora energije (OIE) u Srbiji.
- Finansijski instrumenti za podršku projektima energetske efikasnosti,
- OIE na Mapi investicionih prilika u Srbiji i uticaj OIE investicija na rast BDP-a
- Perspektive i izazovi ulaganja u hidroelektrane, vetroelektrane, solarnu energiju, biomasu i geotermalnu energiju u Srbiji,
- Uticaj tehnoloških inovacija, regulatornih promena i ekonomskih faktora na buduće investicije u OIE.
U trećem panelu čiji je naziv NUKLEARNA ENERGIJA U SRBIJI: PERSPEKTIVE I DILEME, pričaćemo o ovoj aktuelenoj temi, kao i poziciji Srbije, uključujući ukidanje moratorijuma, bezbednost, upravljanje otpadom i perspektive razvoja.
- Ukidanje nuklearnog moratorijuma - izmena zakonske regulative koja bi dozvolila izgradnju nuklearnih elektrana,
- Bezbednost nuklearnih elektrana,
- Upravljanje nuklearnim otpadom,
- Javna percepcija i perspektive razvoja nuklearne energije u Srbiji: kadrovski i finansijski kapaciteti.
Četvrti panel E-MOBILNOST U SRBIJI: IZAZOVI I PRILIKE biće prilika za razgovor o izazovima u ovoj oblasti, mogućnostima za razvoj infrastrukture i inovativnim rešenjima.
- Razvoj infrastrukture za e-mobilnost,
- Finansijski podsticaji za kupovinu električnih vozila,
- Najnovije tehnološke inovacije u oblasti e-mobilnosti,
- Izazovi elektrifikacije u auto industriji.
Konferencija će omogućiti razmenu znanja, iskustava i najboljih praksi između učesnika, te doprineti stvaranju održivog i efikasnog energetskog sistema u Srbiji.
Konferencija će se održati u četvrtak, 30. maja, s početkom od 10 časova u Privrednoj komori Srbije, Terazije br. 23, Beograd (Velika sala, 2. sprat).