Zasluženo

Elizabet Holms osuđena na 11 godina zatvora zbog najveće IT prevare ikad

Autor Ilija Baošić

Bivša izvršna direktorka kompanije Theranos, koja je prevarila ceo svet, moraće da provede 11 godina i 3 meseca u zatvoru zbog prevare.

Izvor: YouTube / 60 Minutes Australia

Elizabet Holms, bivša izvršna direktorka kompanije Theranos, osuđena je na 135 meseci, odnosno 11 godina i tri meseca zatvora. Holms je u obavezi da se 27. aprila 2023. javi u zatvor, a nakon što odsluži kaznu, moraće da provede još tri godine pod nadzorom.

Sudija Edvard Davija, koji je nadgledao slučaj, izjavio je da Holms proglašena krivom za prevaru 10 žrtava u iznosu od 121 milion dolara, dodajući da je njeno odbijanje da prihvati odgovornost za prevaru uračunato u odluku o kazni.

Holmsova je ranije ove godine proglašena krivom od strane porote po tri tačke optužnice za prevaru, odnosno jednoj tački za zaveru da počini prevaru. U nedeljama koje su prethodile izricanju presude bivšoj izvršnoj direktorki kompanije Theranos, tužioci su tražili od sudije da je osudi na 15 godina zatvora i da žrtvama isplati više od 800 miliona dolara. U međuvremenu, Elizabetini advokati podneli su dokument od 82 stranice u kojem tvrde zašto bi ona trebalo da dobije mnogo blažu kaznu - najviše 18 meseci kućnog pritvora i društveno korisnog rada - i dostavili više od 100 pisama podrške.

Holms se predstavljala kao nova velika zvezda IT i tehnološke industrije, koja bi u potpunosti mogla da promeni tržište vredno milijarde dolara - "Imala je pogled genija, poput Stiva Džobsa, ali s toplim srcem i pažnjom za ljude", bile su samo neke od izjava američkih novinara u najuglednijim listovima tokom prvih godina IT karijere Elizabet Holms.

Njena kompanija Theranos, tvrdila je da je razvila revolucionaran uređaj za vađenje i analizu krvi, koji je bio mnogo jednostavniji i jeftiniji od postojećih rešenja. Takođe, rezultati analize uzetih uzoraka krvi trebalo je da budu mnogo brže gotovi u odnosu na trenutne metode, pa je, kako je uverila javnost i investitore, uz samo kap-dve iz prsta, novi uređaj mogao da izvrši preko 240 testova, odnosno da detektuje različite bolesti, od dijabetesa sve do tumora.

Pre nego što je otkriveno da je u pitanju laž i prevara, Theranos, koji započeo kao startap 2003. godine, je do 2009. godine već vredeo preko devet milijardi dolara.