Kraj

Ilon Mask kupio Twitter, otpustio šefove i spremio plan za budućnost platforme

Autor Ilija Baošić

U narednim danima i mesecima ćemo saznati kako Mask zamišlja budućnost platforme, kao i to koliko će se politika kompanije promeniti.

Izvor: YouTube / Skynamic

Najbogatiji čovek na svetu, Ilon Mask, zvanično je postao novi vlasnik kompanije Twitter nakon šest meseci premišljanja, spletki, prozivki i sudske borbe. Kako bi proslavio ovu akviziciju, novi vlasnik je odmah podelio par otkaza izvršnom telu kompanije.

Mask je otpustio Paraga Agravala, koji je nasledio osnivača Džeka Dorsija na poziciji izvršnog direktora, kao i finansijskog direktora Neda Segala. Kako navodi Reuters, obezbeđenje ih je ispratilo iz sedišta kompanije. Vidžaja Gade, koje se mnogi sećaju po gostovanju u podcastu Džoa Rogana i koja je javno kritikovala Maska, takođe je otpuštena. Vrata su pokazana i generalnom savetniku Šonu Edžetu, kao i Sari Personeti.

Novi vlasnik je ovim potezom definitivno sprečio da pod zakletvom svedoči pred sudom, a mnogi smatraju da bi ovo iskustvo bilo prilično neprijatno, jer se sumnja da je obrisao poruke koje su bile relevantne za sudski proces. Mask je pre 20 dana uspeo da odloži suđenje pristajanjem da kupi platformu po originalnoj ceni, a kako je to učinio danas, nećemo dobiti odgovore na mnoga nerazjašnjena pitanja.

Budućnost platforme

Nema sumnje da ceo svet sada zanima samo jedno - šta će Mask uraditi sa Twitter-om? Najbogatiji čovek na svetu je nekoliko puta pričao o ogromnom broju otkaza koje sprema zaposlenima, a te brojke su se kretale čak do 75%. Ipak, Bloomberg navodi da je Ilon rekao zaposlenima da je taj procenat netačan.

Ostaje da se vidi kakvu će Twitter ubuduće voditi politiku o slobodi govora, kao i o udaljavanju ili vraćanju članova na platformu. Mask je sugerisao da će promeniti način na koji se vrši moderacija, što potencijalno može značiti da će se neki bivši članovi, poput Donalda Trampa, mogu uskoro vratiti.

Iako je Mask rekao da njegova akvizicija platforme ne predstavlja potez kojim želi da zarađuje, navodno je potegao pitanje rezanja troškova i povećavanja prihoda. Vlade i korporacije bi mogle da plaćaju upotrebu, a najavljeni otkazi bi mogli da olakšaju budžet. Neki od sadašnjih zaposlenih kritikovali su Maskove planove za platformu kao "nekoherentne" i bez detalja.

Mask je takođe pričao o svojim planovima za kreiranje aplikacije X po ugledu na WeChat, koji je započeo kao platforma za razmenu poruka, ali je od tada znatno narastao, obuhvatajući sve od kupovine do igara. "U suštini, živite na WeChat-u u Kini", rekao je Mask zaposlenima u Twitter-u u junu. "Ako to možemo da ponovimo sa Twitter-om, bićemo veliki uspeh". Očekuje se da će Mask danas zaposlenima podeliti više informacija o svom planu.