Ovo će verovatno biti najzanimljivijih video koji ćete danas pogledati!
Svemirska letelica Juno NASA američke agencije od 2016. godine iz svemira nam šalje slike Jupitera i njegove neposredne okoline, ali poslednji video koji imamo priliku da vidimo je zaista neverovatan!
Snimak počinje prolaskom letelice pored najvećeg Jupiterovog meseca, nazvanog Ganymede, koji je snimljen 7. juna. To je ogromna ledena lopta, površine veće od planete Merkur, od koje je Juno letelica bila udaljena svega 1.040 kilometara.
Istraživači su čak dali ime i najsvetlijem krateru Jupiterovog Meseca - nazvali su ga Tros i lako ćete ga uočiti po velikoj količini blještavog materijala, koji se nagomilao oko njega. Kako se približavao Jupiteru tako se brzina Juno svemirske letelice povećavala. Sa prosečnih 41.600 milja po satu, zbog ubrzanja izazvanog gravitacijom Jupitera, Juno je povećao brzinu leta na oko 130.000 milja po satu. A onda iz crnila svemira izviruje turbulentna površina Jupitera, koja podseća na razlivenu boju na slikarskom platnu.
Već 8. juna nastao je video Jupitera, do kojeg je Juno preleteo gotovo 1.182.868 kilometara u svom 34. prolasku oko planete, koju je snimao 15 sati ovog puta. Od slika i videa sklopljen je NASA novi video, koji pokazuje oba nebeska tele u dosad neviđenim detaljima.
Svi ti ovalni elementi na južnoj hemisferi Jupitera zapravo su megaoluje, dok su povremeni bljesci belih tačkica električna pražnjenja širom površine planete.
Juno je orbitu Jupitera posetio tokom 2016. godine od kada kruži oko planete približavajući joj se na svaka 53 dana otprilike. Neka putovanja traju i kraće, oko 43 dana. Juno ima zadatak da istraži evoluciju i poreklo Jupitera mapirajući njegova magnetna polja istovremeno istražujući i severnu i južnu hemisferu. Na svom zadatku Juno prikuplja podatke kakvi su temperatura, kretanja oblaka i koncentracija vode.
Trenutno, Juno je ugrubo 390 miliona milja udaljen od Zemlje.
Putovanje ove svemirske letelice trebalo je da se završi ovog jula, 2021. godine, ali je zbog uspešnosti misije NASA odlučila da je produži do kraja 2025. godine.