
Kompaniji Google preti novčana kazna zbog dve predstojeće tužbe koje će biti podnete u narednim nedeljama britanskom i Holandskom sudu. Ukoliko tužbe budu uspešne, Google će morati da plati kaznu od ukupno 25 milijardi evra zbog nepoštene prakse digitalnog oglašavanja.
"Vreme je da Google ispuni svoje obaveze i plati za štetu koju je naneo ovoj važnoj industriji. Zbog toga danas najavljujemo ove poteze u dve jurisdikcije kako bismo dobili nadoknadu za izdavače iz Evropske unije i Ujedinjenog Kraljevstva", kažu iz advokatske firme Geradin Partners, koja stoji iza pogođenih izdavača.
Portparol Google-a je rekao za Reuters da su tužbe "špekulativne i oportunističke", kao i da kompanija planira da se "grčevito bori".
Tužba u Velikoj Britaniji imaće za cilj da vlasnici sajtova sa reklamnim banerima budu kompenzovani, uključujući tradicionalne izdavače, dok je tužba holandskom sudu otvorena za sve pogođene izdavače.
Vest o tužbama dolazi u nezgodno vreme za Google, bar kada je hardver u pitanju, jer se očekuje da kompanija u narednim nedeljama lansira svoje nove pametne telefone - Pixel 7 i Pixel 7 Pro.